Elektronická komunikácia s daňovým úradom bude od roku 2018 povinná už aj pre živnostníkov

Dlho sa o tom hovorilo a teraz to prišlo. V roku 2018 sa povinnosť komunikácie s daňovým úradom elektronicky presúva aj na ostatné obchodné spoločnosti a živnostníkov. Doteraz platila táto povinnosť len na platiteľov DPH. Od kedy bude platiť táto povinnosť a ako najjednoduchšie je možné vybaviť elektronickú komunikáciu so správcom dane?

Kto bude mať povinnosť komunikovať elektronicky?

Po platiteľoch DPH sa okruh pôsobnosti rozširuje na všetky právnické osoby, ktoré sú zapísané v obchodnom registri živnostníkov, ktorí podnikajú a majú pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ). Povinnosť sa teda bude vzťahovať napríklad aj na športovcov alebo slobodných umelcov.


TIP: Fyzické osoby, ktoré prenajímajú nehnuteľnosť nebudú musieť komunikovať elektronicky. Prenájom nehnuteľnosti fyzickou osobou nie je podnikaním.


Živnostníci budú mať miernu výhodu aspoň v termíne, od kedy im táto povinnosť vznikne. Povinnosť elektronickej komunikácie vzniká:

  • pre obchodné spoločnosti od 1.1.2018
  • pre živnostníkov od 1.7.2018.

Z toho teda vyplýva, že najbližšie daňové priznanie v riadnom alebo predĺženom termíne živnostníci ešte elektronicky nebudú musieť podávať. Na druhej strane, elektronická komunikácia má aj niekoľko výhod.

Výhody elektronickej komunikácie

Povinnosť je síce povinnosť a nikomu sa do toho nechce, keď je to takto postavené, faktom však je, že živnostník tým môže aj získať. Predovšetkým odpadne potreba osobných návštev daňového úradu. Všetky podania budú musieť byť uskutočnené elektronicky, na iné podania sa prihliadať nebude. Cez portál finančnej správy jednoducho vyplníte formulár a odošlete. Potvrdenka o podaní vám príde do schránky na portáli a tým vaše povinnosti skončili.

Toto sa samozrejme týka všetkých typov podaní. To znamená, že ak sa napríklad budete musieť zaregistrovať pre DPH podľa § 7a alebo ako platiteľ dane zo závislej činnosti (zamestnávateľ) vyplníte príslušný registračný formulár a odošlete. Žiadne zbytočné návštevy, žiadne zbytočné posielanie poštou. Všetko krásne elegantne elektronicky. A dobrou správou je, že samotné elektronické prostredie finančnej správy je pomerne prehľadné a ak už máte správne vybavené prístupy, nie je veľký problém odoslať podanie.

Ako vybaviť elektronickú komunikáciu?

Daňovníci, ktorým vznikne povinnosť elektronickej komunikácie majú v zásade 3 možnosti, ako si vybaviť prístupy:

  • registrácia s občianskym preukazom s čipom
  • registrácia so zaručeným elektronickým podpisom (ZEPom)
  • uzavretie dohody o elektronickej komunikácii.

Na tejto stránke je možné sa priamo registrovať cez jednu z týchto troch možností. Osobne odporúčam využiť prvú možnosť – registrácia občianskym preukazom s čipom. Právnické osoby už musia od 1.7.2017 fungovať cez občiansky preukaz s čipom kvôli elektronickej komunikácii cez portál slovensko.sk. Tam bude jednoznačne najrozumnejšie využiť tento typ komunikácie aj s finančnou správou.

Živnostníci zatiaľ nemajú túto povinnosť ale pri triezvom uvažovaní sa dá očakávať, že aj oni budú čoskoro musieť prejsť na tento typ elektronickej komunikácie. Najlepšie tak bude aj pre nich si vybaviť občiansky preukaz s čipom a zaregistrovať sa už cez neho.

Kompletné informácie o postupe vybavenia elektronickej komunikácie s finančnou správou nájdete na stránke autorizovaných služieb finančnej správy.

Dá sa to aj inak

Áno, všetko sa dá nejakým spôsobom zjednodušiť. Váš účtovník si vie urobiť elektronické väzby na vás ako klienta a pod vašim profilom podávať príslušné dokumenty (daňové priznania, registrácie, všeobecné podania). V takom prípade nie ste nútení si vybavovať nič a povinnosť elektronického doručovania bude splnená. Účtovník si na základe plnej moci na elektronickú komunikáciu vybaví väzby a následne podpisuje podania vlastným elektronickým podpisom. Ja tak fungujem so všetkými klientmi, nakoľko je to výhodnejšie a jednoduchšie pre obe strany.

Facebook Comments