Základným stavebným kameňom osobných a rodinných financií je mať dostatočne vysokú finančnú rezervu.
Domácnosti by si preto vo všeobecnosti mali tvoriť aspoň 3 druhy finančných rezerv:
Krátkodobá rezerva (do 5 rokov) – slúži na splnenie krátkodobých cieľov. Úspory by mali byť uložené na bezpečných miestach s ľahkou a rýchlou dostupnosťou (likviditou). Tieto prostriedky môžu byť uložené na sporiacom účte v banke alebo na termínovanom vklade. Krátkodobá rezerva by nemala tvoriť podstatnú časť vašich úspor a nemala by v nej byť väčšia suma ako 3-6 násobok mesačných výdavkov.
Strednodobá rezerva (5-10 rokov) – je rezerva na zabezpečenie o niečo dlhodobejších cieľov. Napríklad: kúpa auta, kúpa nábytku, renovácia strechy rodinného domu a pod. Objem peňazí v strednodobej rezerve záleží od cieľa. Odporúčaná výška príspevku do rezervy je aspoň 5-10 % mesačného príjmu. Tu je už možné prostriedky umiestňovať aj na miestach, ktoré nezaručujú rýchlu dostupnosť – ako napríklad realitné fondy, zmiešané ETF portfólio, low-volatility fondy a pod.
Dlhodobá rezerva (10+ rokov) – slúži na uspokojenie dlhodobých cieľov ako je sporenie na dôchodok, sporenie na predčasné splatenie hypotéky či sporenie pre dieťa. Objem peňazí v dlhodobej rezerve záleží od konkrétneho cieľa. Na dôchodok sa odporúča sporiť aspoň 5-10 % mesačného príjmu. Dlhodobé rezervy by sa mali nachádzať na miestach s atraktívnym výnosom. Ideálne je sporiť v rýdzo akciových ETF fondoch, akciových podielových fondoch a pod.
Viac o koncepte finančných rezerv nájdete v článku o našom dlhodobom investičnom sporení Profi Sporenie ETF alebo v celej sekcií článkov o sporení Investovanie / Sporenie, ktorú priebežne dopĺňame.
A nezabudnite, že tvoriť si rezervy nie je len výsada bohatých, pretože investovať a sporiť sa dnes dá už od 10 eur mesačne.