Americké akcie v piatok krvácali, bude pokračovať pokles?

Americký akciový index S&P500 zažil v piatok (22.3.2019) jeden z najturbulentnejších medvedích dní od tretieho januára. Index nedokázal udržať kritickú hranicu okolo 2 815 USD, ktorá slúžila ako veľmi silná rezistencia. Vo štvrtok akcie vzrástli a S&P500 otestoval ďalšiu silnú rezistenciu pri 2 865 USD, od ktorej sa odrazil smerom nadol. Piatkový mega výpredaj však stiahol akcie prudko nadol a index stratil takmer 2%, pričom zatvoril znova pod spomínanou hranicou 2,815 USD, čo vyzerá na krátkodobý vrchol a možný pokles v ďalších dňoch.

Býky v piatok nepotešili veľmi slabé dáta prieskumov PMI – všetko to začalo už ráno v eurozóne, kde manažérsky prieskum PMI z výrobného sektora za mesiac marec prepadol až na 44,7 z 47,6 vo februári, pričom trh čakal mierny nárast na 48,0. To boli pre tento PMI index šesť ročné minimá. Len pripomínam, že úroveň 50,0 rozdeľuje pásmo kontrakcie a expanzie v sektore a nemecký výrobný sektor sa tak nachádza hlboko v recesii. Sektor služieb tiež spomalil na 54,9 z 55,3, aj keď ešte stále zostáva v expanzii. Už po týchto slabých číslach začali akcie, ale aj euro výrazne klesať.

Celkové PMI z výrobného sektora v euro zóne teda prepadlo na 47,6 z 49,3 naposledy a sektor služieb mierne spomalil na 52,7 z 52,8 naposledy.

Spomalenie však prišlo aj v Amerike. Služby, čo je dominantný sektor v USA, spomalili z 56,0 na 54,8 a výrobné PMI pokleslo z 53,0 na 52,5. Investori preto nemali dôvod na radosť.

Ďalší veľmi negatívny faktor na trhoch nenechal už na seba dlho čakať a rozdiel medzi výnosom trojmesačnej pokladničnej poukážky a 10 ročným dlhopisom v USA sa dostal do záporných čísiel. 3 mesačný výnos je vyšší ako 10 ročný a dlhopisová krivka je teda v tejto časti inverzná. Vždy, keď sa krátke sadzby dostanú nad tie dlhšie, nastáva do cca 18 mesiacov v Amerike recesia. Trh už preto pomaly odpočítava, kedy to príde…

Práve pokles dlhodobých sadzieb je zlou správou pre finančný sektor – banky, poisťovne, brokerov a iné firmy, pretože ich úrokové marže klesajú. Firmy sa refinancujú za krátke sadzby a požičiavajú klientom za dlhodobé sadzby. Pri inverznej výnosovej krivke tak banky nedokážu reálne zarábať na úrokovom rozdiele a ich celkový zisk preto klesá.

Veľké banky ako napr. Bank of America, Wells Fargo, JPMorgan patrili k najstratovejším firmám v piatok a odpísali si cca 4%.

Z technického hľadiska to zatiaľ nevyzerá príliš pozitívne – ak sa index nedostane odznova nad 2 815 USD, môže nasledovať silnejší výpredaj smerom k 2 760 USD, kde je 200-dňový kĺzavý priemer. Akcie sa preto potrebujú rýchlo dostať opäť nad 2 815 USD aby sme videli pokusy o atak štvrtkových maxím pri 2 865 USD. Na dennom grafe je aj medvedia divergencia medzi indikátorom RSI a cenou, čo skôr nahráva v prospech ďalšieho poklesu.


Chcete obchodovať na finančných trhoch? Naučíme vás to:

ŠKOLA TRADINGU

Škola Tradingu je jedinečný online vzdelávací program určený pre všetkých záujemcov o obchodovanie na finančných trhoch. Všetky naše video lekcie sú ponúkané ako vzdelávací cyklus a postupne na seba nadväzujú v danej problematike. Tým sa zaručí dôkladné pochopenie témy a jej využitie v reálnom v reálnom obchodovaní. Po absolvovaní tohto vzdelávacieho programu budete schopní okamžite začať obchodovať.
Facebook Comments

Súvisiace služby