Chce FIO banka zaviesť záporné úroky na bežnom účte?
Máte bežný účet s úrokovou mierou 0,01% alebo dokonca s 0,00%? Ak sú úroky na vašom bežnom účte iba pár smiešnych centov mesačne, tak nezúfajte. Môže to byť ešte horšie!
Banka FIO totiž svojom klientom cez internetbanking rozposlala správu, v ktorej uvádza, že po najnovšej zmene obchodných podmienok od 25. septembra 2017 bude môcť zaviesť na bežnom účte klientov záporné úrokové sadzby. V praxi by zavedenie záporných úrokových sadzieb znamenalo, že majiteľ bežného účtu by zo zostatku prostriedkov na ňom musel banke platiť úrok. Jednoducho po prípadnom zavedení úrokovej sadzby by banka z úspor svojich klientov strhávala úrok pre seba.
Aký ma na to FIO banka dôvod?
Súčasné nízke úrokové sadzby zapričiňujú, že komerčné banky z požičiavaných úverov profitujú menej ako inokedy, pretože ich sadzby sú na historických minimách. Preto hľadajú nové cesty, ako sa k zisku dopracovať. Druhým dôvodom môže byť aj záporná úroková sadzba, ktorú od komerčných bánk vyžaduje Európska centrálna banka. Záporná úroková sadzba je zhruba na úrovni 0,4% a ECB od komerčných bank požaduje platbu úrokov za to, že u nej majú prostriedky uložené.
Takáto príprava na zavedenie záporných úrokových sadzieb na bežných účtoch môže byť pre banku veľmi nebezpečná. Klienti online bánk hľadajú čo najlacnejšiu možnosť využívania bankových služieb a sú na takéto pohyby poplatkov či zmeny úrokových sadzieb pravdepodobne citlivejší ako klienti využívajúci služby kamenných bánk. Zavádzanie akýchkoľvek poplatkov v sfére bankovníctva je vždy spojené s nevôľou klientov a v prostredí, kde si klient vie vyberať, takéto zmeny môžu banke napáchať nemalé straty.
Konkurencia online bank je silná
Snáď si banka FIO poriadne premyslela, akú správu zavádzaním nových zmien do obchodných podmienok svojim klientom vyslala. V sektore direct bankingu je stále na slovenskom trhu aj banka mBank, ktorá je priamou konkurenciou banky FIO po tom, čo banka ZUNO na slovenskom trhu ukončila pôsobnosť. A navyše pri splnení podmienok pravidelného zasielania príjmu, či pri častých úhradách debetnou kartou vedia aj niektoré kamenné banky poskytnúť účet plne bez poplatkov.
Vďaka bohatému zastúpeniu bánk na slovenskom trhu tak klient nemusí byť rukojemníkom banky, ktorá zavedie dodatočné poplatky alebo záporné úrokové sadzby. Migrovať z banky do banky sa vždy dá. 🙂