Ak ste sa rozhodli investovať do nehnuteľnosti: Ako zvýšiť jej hodnotu?

Ak sa rozhodnete investovať do nehnuteľnosti, vaším cieľom pravdepodobne bude čo najviac zvýšiť jej nákupnú hodnotu. Pripravili sme pre vás tipy, ako zvýšiť hodnotu bytu. Na svoje si prídu aj tí, ktorí nechcú veľa investovať. Na konci článku na vás čaká 5 nízkonákladových nápadov, ktoré pozdvihnú atraktivitu vašej nehnuteľnosti.

5 finačne náročnejších tipov, ktoré zvýšia hodnotu vašej nehnuteľnosti

V tejto časti článku nájdete nápady, ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, ktorú chcete predať. Zoradili sme ich od tých najjednoduchších po zložitejšie/nákladnejšie. Ide o finančne a časovo náročné nápady, ktoré možno nie sú pre každého, no mnohým naozaj pomôžu.

1. Základné vybavenie a home staging

Byt alebo dom nemusíte predávať kompletne zariadený. Stačí, ak nakúpite základné vybavenie a kde tu umiestnite doplnok alebo dekoráciu. Inšpirovať sa môžete tzv. home stagingom. Ide o to, aby interiér vyzeral čo najatraktívnejšie a najštýlovejšie.

Okrem kuchynskej linky a sanity, skúste do bytu kúpiť aspoň jednu väčšiu šatníkovú skriňu. Biely šatník z dreva v modernom prevedení predsa využije ktokoľvek. Ak hľadáte vybavenie do predávanej nehnuteľnosti, inšpirujte sa na Biano.sk, kde nájdete prehľadne rozdelený nábytok a doplnky od rôznorodých výrobcov a e-shopov zo Slovenska.

Rýchle tipy:

  • schovajte každodenné predmety
  • upravte priestor tak, aby pôsobil vzdušne
  • využívajte denné svetlo, ale aj svietidlá
  • interiér ozdobte kvetom alebo obrazom na stene
  • posteľ či gauč prikryte prehozom

2. Znížte okolitý hluk

Domov je oázou radosti a pokoja, kde si ľudia vychutnávajú ticho a svoj osobný priestor. Je teda dobré pokúsiť sa odhlučniť interiér od rušivých faktorov. Pomôže vám odhlučnenie steny, ktorá je spoločná so susedným bytom, inštalácia dvojitých okenných okien a dverí, ale taktiež aj využitie textílií – kobercov a závesov.

3. Vymeňte okná a dvere

Nové okná a dvere pozdvihnú estetiku domu alebo bytu na vyšší level. Okrem toho dokážu znížiť hluk z okolia a ušetriť výdavky za kúrenie (príp. chladenie – klimatizácia). Ak chcete meniť okná domu, premýšľali ste na francúzskymi dverami? Tie do interiéru privedú omnoho viac denného svetla, čím sa opäť môžu znížiť výdavky za elektrinu. Taktiež sú na domoch veľmi praktické aj strešné okná. Správne umiestnenie okien a dverí pomáha zvýrazniť pekný výhľad alebo aspoň minimalizovať ten, ktorý nie je žiadúci.

V starých bytovkách sa zasa často nachádzajú drevené okná a netesniace dvere. Vymeňte ich za nové, modernejšie a praktickejšie.

Pri tomto bode môžete uvažovať aj nad zmenou podlahy. Drevená podlaha, neutrálna dlažba a obklady v kúpeľni či kuchyni môžu nehnuteľnosti pridať na atraktivite. Nebojte sa používať koberce, ktoré sa v prípade potreby dajú jednoducho vymeniť.

4. Rekonštrukcia kuchyne a kúpeľne

Pri rekonštrukciách môže ísť o úplnú zmenu priestoru tak, aby bol viac praktický. V starých panelákoch sa väčšinou bojuje s výmenou jadra. V tých nových možno postačí výmena kuchynskej linky alebo sanity v kúpeľni. Ak chcete hodnotu nehnuteľnosti naozaj navýšiť nezabudnite na nové spotrebiče, batérie, drez a umývadlo, obklady a kachličky.

5. Zmeňte pôdorys nehnuteľnosti

Pri búraní sa ešte trocha zdržíme. Ak ste sa rozhodli pre komplexnú rekonštrukciu bytu, vytvorte mu funkčnejší pôdorys. Môže ísť napríklad o odstránenie steny medzi kuchyňou a obývacou izbou, čím vytvoríte vzdušný a opticky väčší priestor. Trendom posledných rokov je aj prepojenie kuchyne nielen s obývačkou, ale aj jedálňou. Tak môže byť celá rodina v centre diania.

Ďalej môže ísť aj o zmenšenie priestrannej obývačky, v ktorej oddelením pomocou priečky vznikne pracovňa. Týmto spôsobom je možné vytvoriť aj špajzu v kuchyni.

Na čo si dať pozor pri rekonštrukciách nehnuteľností na predaj

Kompletnou prerábkou nehnuteľnosti vybudujete doslova nový interiér s moderným vzhľadom odetý do kvalitných materiálov. Tak ju budete môcť predať za vyššiu cenu. Vždy si ale dajte pozor na to, aby sa vám vaša investícia minimálne vrátila.

Pred renováciou sa zamerajte na prieskum a zistite, za koľko by mohla byť nehnuteľnosti po rekonštrukcií predaná a koľko vás rekonštrukcia bude stáť.

5 lacných tipov ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti

Aj malé triky dokážu zmeniť vzhľad nehnuteľnosti na nepoznanie. Ak je byt, ktorý chcete predať v relatívne dobrom stave, ale aj napriek tomu by čo to šlo zlepšiť, skúste naše tipy.

  • Čistota vášho majetku zvyšuje jeho hodnotu, odpadky, špina a zápach nie sú práve atraktívne vlastnosti.
  • Nová vrstva farby (aj bielej) oživí a rozjasní priestor, vždy voľte neutrálne farby.
  • Detaily tvoria celok, a preto vymeňte staré žalúzie, kryty na vypínačoch, úchytky a kľučky.
  • Investícia do výmeny svietidiel môže byť o čosi vyššia, ale aj tak stojí za to. Pekný luster vdýchne priestoru nový život.
  • Správne rozmiestnenie nábytku je nesmierne dôležité, ukážte záujemcov funkčnosť každej miestnosti v byte.
Facebook Comments

Súvisiace služby