Ako financovať kancelárske priestory

Mnoho majiteľov firiem sníva o vlastných kancelárskych priestoroch, ktorými dodá nielen sebe, ale aj svojim zamestnancom viac slobody. Viete, ako financovať vlastný office?

Akonáhle je vaša firma v profite a dobrej pozícii na trhu, možno nastal ten pravý čas na zrušenie nájmu a kúpu vlastných officov. Keď však v tomto bode stále nie ste, nevadí. Dokonalé pracovné miesto si môžete stále prenajať. Hlavne dnes sa mnoho firiem zabezpečujúcich prenájom kancelárií snaží sledovať „Google trendy“ a do kancelárií pridávať oddychové zóny a open spaces.

Poďme na to pekne od začiatku a najprv sa pozrime na to, čo by v dokonalej kancelárií nemalo chýbať.

Dokonalé pracovné prostredie

Ideálne pracovné prostredie z najväčšej časti tvorí samozrejme ľudský faktor. No rovnako dôležitý je aj fyzický priestor a jeho možnosti, ktoré zamestnancom ponúka. Všade, kam sa dnes okolo seba pozriete, sú moderné kancelárie s najnovšími technologickými vymoženosťami a vy by ste nemali byť pozadu. Vašich zamestnancov zaiste poteší dobrá káva alebo ovocie párkrát v týždni.

Čo tvorí pracovné prostredie:

 • ľudský faktor, pestrosť personalít a tímový duch
 • bezproblémová komunikácia a flexibilná práca
 • inteligentný pracovný priestor a klimatizácia
 • pracovné zóny prispôsobené úlohám
 • dobrá káva a zdravé občerstvenie
 • najmodernejšie technológie
 • ľahký prístup k pracovnému miestu
 • biofília s dostatkom zelene
 • dobrá akustika a nízka hlučnosť
 • dostatok prirodzeného aj kvalitného umelého svetla
 • pohodlný a ergonomický kancelársky nábytok

Možnosti financovania kancelárskych priestorov

Ak plánujete vo svojom podnikaní a odbore pokračovať, rozhodnutie o kúpe vlastných priestorov je celkom jednoduché. Za prenájom kancelárií musíte tak či tak platiť a nikdy neviete, či sa majiteľ nehnuteľnosti nerozhodne budovu využívať na niečo iné.

Zmena adresy sídla firmy zaberie viac času, než si myslíte – musíte nájsť nové priestory, sťahovať veci, meniť vizitky, sídlo firmy a adresu na webových stránkach a sociálnych sieťach, informovať úrady, banky, a pod.

Novú kanceláriu asi nebudete platiť v hotovosti. Existuje však mnoho realitných kancelárií, ktoré vám poskytnú vhodne nastavený úver. Väčšinou sa splátky rovnajú tomu, čo zaplatíte za mesačný nájom, pričom pri úveroch sa jedného dňa dočkáte konca.

Aký je postup financovania?

V závislosti od vašich dlhodobých obchodných plánov je na trhu množstvo programov na podporu financovania. Mnoho pôžičiek, ktoré sú k dispozícii pre majiteľov firiem, vám umožní stanoviť dlhodobé úrokové sadzby na dlhšie obdobie za dobrých podmienok s väčšou flexibilitou.

Pred samotnou hypotékou potrebujete dostatočne vysokú čiastku disponibilnej hotovosti (10 – 50%). Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom a prenájmom kancelárií, často svojim klientom s hotovosťou vedia pomôcť. Následne stačí požiadať o úver v banke väčšinou na 5 až 20 rokov.

Na celé toto veľké rozhodnutie môžete hľadieť aj očami investora.

Využite pomocnú ruku

Pri veľkých rozhodnutiach sa vždy snažte poradiť s odborníkmi z daného odvetvia. Skúsený hypotekárny poradca vám pomôže identifikovať akékoľvek červené vlajky, zostaviť balík možností, kde žiadať o pôžičku a akékoľvek prekážky počas procesu zvládne vo vašom mene.

Okrem analýzy podnikania je vždy potrebné posúdiť aj nehnuteľnosť a prípadné problémy spojené s kúpou. Poradca vám získa najkonkurenčnejšie dostupné financovanie, ktoré vyhovuje vašim obchodným potrebám.

Facebook Comments