Ako získať bitcoin a iné kryptomeny?

Kryptomeny sa v poslednom období tešia masívnej popularite najmä z radov investorov, ktorí považujú tradičný bankový systém za nepružný a zastaraný. Najznámejšou, akousi „matkou“ kryptomien je Bitcoin. Ide o inovatívne platidlo, technológiu, ktorá má možno našliapnuté na radikálnu zmenu fungovania peňažného systému ako takého.

Ku Bitcoinom ale aj iným kryptomenám sa viete dostať 3 spôsobmi:

I. Ťažba kryptomien

Prvým z nich je takzvané ťaženie (ang. mining). Získavanie kryptomien miningom je relatívne náročný proces, ktorý si vyžaduje drahé hardwarové zariadenie, ktoré má vysokú spotrebu elektrickej energie. Takýto proces získavania kryptomien vyžaduje vysokú vstupnú investíciu. Navyše ťaženie kryptomien sa oplatí najmä v krajinách s nízkymi cenami elektrickej energie. Na Slovensku je tento spôsob získavania kryptomien práve kvôli vysokým cenám elektriny málo rentabilný.

II. Nákup na krypto-burze

Keď sa človek rozhodne pre nákup Bitcoinov cez krypto-burzu, musí sa pripraviť na relatívne zdĺhavý a zložitý proces, pri ktorom môže naraziť na niekoľko problémov:

1. Výber burzy

Prvým krokom je samotný výber burzy. Väčšina búrz sídli mimo EÚ, takže sa na ne nevzťahuje naša „domáca“ regulácia. Logicky tiež svoje peniaze pri nákupe cez takúto burzu posielate do zahraničia, mimo zóny SEPA, takže sú prevody spoplatnené a trvajú aj niekoľko dní.

Áno, existujú aj európske burzy. Mnoho z nich však ponúka napríklad iba Bitcoin alebo nejakú inú kryptomenu a pokiaľ máte záujem o diverzifikáciu svojho „kryptoportfólia“, budete sa musieť zaregistrovať na viacero búrz. To so sebou samozrejme môže prinášať niekoľko zdĺhavých registrácií, rozposielanie dokladov totožnosti do zahraničia, či nové poplatky.

2. Poplatky burzy a bezpečnosť

Po výbere vhodnej burzy je potrebné vybrať metódu nafundovania účtu na burze. Väčšinou je tak možné realizovať dvoma spôsobmi. Kreditnou alebo debetnou kartou, pri ktorej si banky strhávajú poplatky aj vo výške niekoľkých percent alebo bankovým prevodom, ktorý môže byť spoplatnený, pokiaľ peniaze posielate mimo EÚ.

Prevod do iných krajín tiež môže trvať niekoľko dní, čo je pri dynamickom a volatilnom trhu kryptomien veľká nevýhoda. Z dôvodu rozdielnych regulácií tiež môžete naraziť na to, že bude burza od vás vyžadovať dva doklady totožnosti, rôzne potvrdenia či faktúry, čo proces otvorenia účtu značne komplikuje.

Tiež je na mieste zvýšiť opatrnosť, komu svoje doklady posielate. Keďže v histórii už došlo aj k sprenevere majetku na krypto-burze a burzy sú pravidelne na muške hackerov.

Pri prípadných otázkach nie je štandardom, že burza disponuje priamou komunikačnou linkou (live online chat / telefonická infolinka). Investor je nútený svoje otázky posielať v cudzom jazyku (najčastejšie angličtina) a len cez rôzne online formuláre alebo email.

3. Elektronická krypto-peňaženka

Ďalším krokom je vytvorenie elektronickej peňaženky, pri ktorej musí investor dávať pozor na svoje kódy. Existuje veľké množstvo peňaženiek, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a aj v tomto prípade je veľmi časovo náročné vybrať vhodnú peňaženku pre potreby investora.

Nie každá peňaženka podporuje všetky druhy kryptomien. Ak má investor nakúpených viacero druhov kryptomien, tak pravdepodobne bude musieť využiť viacero krypto-peňaženiek. Manipulácia s peňaženkou si vyžaduje vysokú mieru zručnosti. Kryptomeny sa posielajú cez jedinečný kód, ak tento kód niekomu zašlete omylom, tak sa k zaslaným bitcoinom už pravdepodobne nikdy nedostanete. Používanie kryptomien je totiž anonymná záležitosť a neexistuje inštitúcia, ktorá by tento váš omyl vedela napraviť. Presuny medzi burzami a peňaženkami sú tiež spoplatnené.

Proces nákupu kryptomien cez burzy je rozhodne náročný aj pre technicky a jazykovo zdatnejších investorov.

III. Nákup cez brokera

Bude platiť staré známe: „Do tretice všetko dobré?“ 🙂

Pre objektívnosť treba na začiatok spomenúť, že cez brokera XTB nekupujete kryptomenu, ale jej finančný derivát (CFD).

Proces nákupu je v XTB však v tomto omnoho jednoduchší. Registrácia účtu je možná online behom 5-10 minút. XTB spadá pod reguláciu NBS, bankové účty má vedené v rámci Slovenska v zóne SEPA (prevody sú veľmi rýchle) a sú chránené Garančným fondom. Svoje peniaze tiež viete kedykoľvek z účtu vybrať.

Peniaze si z účtu viete vybrať iba na bankový účet, ktorý je vedený na vaše meno, takže aj v prípade odcudzenia údajov nehrozí naším investorom vykradnutie účtu ako v prípade niektorých búrz. Aj pri prípadnom nabúraní sa do vášho účtu by takýto útočník (hacker) mohol odoslať peniaze iba na váš bankový účet a nie na akýkoľvek účet, ako v prípade burzy.

V XTB je možné investovať do 9 derivátov kryptomien a 16 kryptomenových párov. Nechýba ani týchto 5 najznámejších kryptomien:

Inštrumenty

spread finančná páka

referenčný zdroj

Bitcoin

1%-1.5% market price 1:2 (50%)

Virtual currencies markets

Dash

2%-2.5% market price 1:2 (50%)

Virtual currencies markets

Ethereum

2%-2.5% market price 1:2 (50%)

Virtual currencies markets

Litecoin

2%-2.5% market price 1:2 (50%)

Virtual currencies markets

Ripple

2%-2.5% market price 1:2 (50%)

Virtual currencies markets

Nemusíte sa registrovať na viacerých burzách, takže Vám stačí jeden účet v XTB na nákup všetkých z nich. V prípade obchodného účtu u XTB tiež nie je nutné presúvať nakúpenú kryptomenu do peňaženky, čo môže v prípade nutnosti rýchleho nákupu či predaja celý proces značne spomaliť. Kryptomeny viete kedykoľvek priamo zo svojho účtu odpredať alebo znova nakúpiť. Zabezpečená je tiež okamžitá likvidita bez nutnosti čakania na vykonanie transakcie ako v prípade niektorých búrz.

Ďalšou výhodou je možnosť využitia finančnej páky v pomere 1:2. Vďaka nej môžete obchodovať s dvojnásobkom sumy, ktorú reálne vložíte na účet. Ak teda vložíte na účet napríklad 3000 Eur, môžete nakúpiť kryptomeny za sumu 6000 Eur. Táto páka však so sebou prináša aj riziko v podobe automatického uzatvorenia stratovej pozície, pokiaľ hodnota obchodu klesne pod určitú úroveň. Taktiež sa za držanie takéhoto derivátu platia malé poplatky každú noc.

Nemusíte sa však báť, ak CFD Bitcoin nakúpite za 5 000 USD a hodnota vzrastie na 6 000 USD, rovnako ako na klasickej burze, zarobíte na transakcii derivátu 1 000 USD. V praxi je teda tento rozdiel medzi kryptomenami a ich derivátmi pre 99% obchodníkov nepodstatný a deriváty CFD predstavujú dokonca výhodnejšiu a jednoduchšiu formu pre väčšinu z nich.

Zhrnutie na záver:

Ak by sme mali celý článok zhrnúť, tak najväčšími výhodami nákupu kryptomien cez brokera XTB sú:

  • (+) komunikácia v slovenskom jazyku – pri prípadných otázkach nám tiež viete kedykoľvek zavolať alebo napísať na chat bez toho, aby ste museli ovládať odborné finančné pojmy v anglickom jazyku
  • (+) sídlo XTB a bankové účty na Slovensku – zóna SEPA
  • (+) jednoduchý proces registrácie a nákupu CFD derivátov 5 najznámejších kryptomien – v porovnaní s nákupom cez burzu pre bežného investora je tento proces omnoho pohodlnejší

„Tak čo, aká bude vaša prvá nakúpená kryptomena?“ 😉


Chcete obchodovať deriváty kryptomien cez XTB?

PONUKA KRYPTOMIEN OD XTB

V prípade záujmu o bližšie informácie o spoločnosti XTB a našej širokej ponuke investičných inštrumentov sa môžete bezplatne informovať na tel. čísle 0800 900 110 alebo emaile: sales@xtb.sk

Facebook Comments