Oplatí sa naozaj najlacnejšie povinné zmluvné poistenie?

Povinné zmluvné poistenie má jednu významnú charakteristiku. Je povinné 🙂 Táto vlastnosť však má svoje dôsledky. Všetko čo je povinné, ľudia zvyknú brať tak, akože to je niečo neužitočné. Niekedy do platí, inokedy nie. V prípade povinného zmluvného poistenia to jednoznačne neplatí.

Dobre teda, povinnosť uzavrieť PZP nám káže zákon. Táto povinnosť sa nedá nijakým spôsobom obísť, lebo bez uzavretého povinného zmluvného poistenia vám ani auto neprihlásia. Keď už ho teda musím mať, vyberiem si aspoň to najlacnejšie. Je to dobrý prístup: Pozrime sa na to bližšie.

Poistné limity sú rovnaké

Minimálne limity poistenia sú stanovené zákonom:

  • 5 000 000 € pri škode na zdraví alebo pri usmrtení, výška je stanovená bez ohľadu na počet poškodených osôb,
  • 1 000 000 € pri škode na majetku, nákladoch na ušlý zisk a nákladoch spojených s právnymi úkonmi.

Tieto minimálne limity sú rovnaké vo všetkých poisťovniach. Prečo sa potom výška poistného v niektorých prípadoch líši až dvoj alebo trojnásobne? Skúmať musíme konkrétne poistné podmienky v jednotlivých poisťovniach. Pri tých najlacnejších poisteniach máte garantované zabezpečenie zákonných povinností, ktoré vyplývajú zo zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Existujú však najrôznejšie pripoistenia, ktoré sa v každej poisťovni líšiť. Patria sem napríklad produkty, ako poistenie pri defekte, strate kľúčov, oprave a odťahu vozidla, či priamo v prípade nehody. Keď sa nad tým človek bližšie zamyslí, tých plus-mínus 100€ ročne naviac nie je až tak veľa.

Nie je poisťovňa ako poisťovňa

Zásadným rozdielom medzi poisťovňami je aj likvidácia poistných udalostí. Zjednodušene povedané, aká je ochota poisťovne vyplatiť poistné plnenie, ak nastane škodová udalosť. Tu sa asi najviac odzrkadľuje cena povinného zmluvného poistenia. Ak nejaká poisťovňa pýta za podobné poistenie o 50 % menej, asi niekde bude háčik. Môže byť práve v tom, že nebude práve ochotná vyplácať poistné plnenie, keď sa už naozaj niečo stane. Iná poisťovňa si zase vypýta pri nehode spoluúčasť no a niektoré poisťovne pri výške poistného plnenia započítajú amortizáciu. Samozrejme nemusí to tak byť vždy a všetko závisí od konkrétneho prípadu. Samozrejme je aj veľa spokojných klientov v najlacnejších poisťovniach.

Nie je to síce havarijné, ale môže pomôcť

Mnoho vodičov, ktorí jazdia už na staršom vozidle, ktoré má len zlomkovú hodnotu oproti kúpnej cene, sa rozhodnú zariskovať a nepoistia si vozidlo aj prostredníctvom havarijného poistenia. Toto rozhodnutie má svoju logiku. Cena auta je nízka, a poistné pri havarijnom poistení nebýva práve najnižšie. Takéto poistenie sa preto ani nemusí vôbec oplatiť. Tiež, ak má vozidlo svoj vek, havarijné poistenie už nie je možné zazmluvniť.

Práve v takýchto prípadoch môže byť užitočné povinné zmluvné poistenie. Samotné síce nezahŕňa ochranu proti škodám, akými sú havária, živelná pohroma či krádež, ale niektoré poisťovne ponúkajú možnosť uzavrieť k PZP aj takéto pripoistenia. Vtedy už len ostáva rozhodnúť sa, či sa vám neoplatí za malé poistné mať pokojnejší spánok. Samozrejme, netreba hneď siahnuť po všetkých ponúkaných pripoisteniach. Ako všade, aj tu sa nájdu úplné zbytočnosti, ktoré vám len pomôžu mať ľahšiu peňaženku.

Pripoistenia k PZP v kocke

Toto je zoznam pripoistení, ktoré je možné pri povinnom zmluvnom poistení v súčasnosti poistiť:

  • úrazové pripoistenie (denné odškodné, trvalé následky úrazu, smrť následkom úrazu, hospitalizácia)
  • pripoistenie skla (čelné a výhľadové sklo)
  • pripoistenie batožiny
  • pripoistenie náhradného vozidla
  • živelné pripoistenie (požiar, výbuch, blesk, krupobitie, víchrica, pád stromov, stožiarov, skál, zemín, zosuv pôdy alebo lavín, povodeň, záplava, voda z vodovodných zariadení)
  • pripoistenie poškodenia a stretu so zverou ( stret so zverou, poškodenie zaparkovaného MV zverou)
  • iné: pripoistenie odcudzenia a vandalizmu, poškodenie auta výtlkom, výmena starých dielov za nové, pripoistenie právnej ochrany vodiča, …

Pikoška na záver

Platnosť a rozsah bonusových pripoistení si vždy overte. Poisťovne lákajú na kampaňové ponuky pripoistení PZP ako napríklad na živelné poistenie alebo stret so zverou, no tie môžu platiť iba na prvý rok, alebo je ich poistná suma rádovo v stovkách eur. Rozsah a dobu platnosti pripoistení je lepšie poznať ešte predtým, ako sa niečo udeje.

Ako uzatvoriť povinné zmluvné poistenie

Veľmi jednoducho. Na výber máte viacero možností. Buď navštívite poisťovňu a uzavriete poistku osobne. PZP sa takisto dá uzavrieť cez internetovú kalkulačku PZP jednoduchým vyklikaním údajov bez nutnosti niekam behať – zmluva je platná uhradením a dojde vám na email spolu s bielou a zelenou kartou.

Alebo môžete využiť služby finančného sprostredkovateľa, ktorému len oskenujete veľký technický preukaz a údaje vyplní za vás. A ak je dobrý, tak vám aj poradí ideálne povinné zmluvné poistenie – také, kde kvalita a cena idú ruka v ruke.

Facebook Comments

Súvisiace služby