Flashcrash Etherea – ako prísť o všetko za 45 milisekúnd

Ak sa vám ešte v tomto šialenom krypto-boome nedostalo do uší, že investícia do bitcoinu a iných kryptomien je baňa na peniaze, tak máte asi klapky na ušiach. Však si už o tom povrávajú aj babky cestou domov z kostola…

V prvom rade chcem všetkým čitateľom tohto článku ozrejmiť, že ja nie som ten, ktorého majú oslovovať pri investovaní do kryptomien a ani im v tejto sfére nebudem radiť. To len na margo emailov a správ s prosbou o radu pri investovaní do bitcoinu, etherea, litecoinu,…

I keď človek niekedy nechce, no pri tej priehršti článkov a správ, ktoré sa ku mne dostávajú o kryptomene, sa ich jednoducho ignorovať nedá.


Osobne ma zaujali články o Flashcrash-e Etherea zo dňa 21.júna 2017. A v nasledujúcich riadkoch sa pokúsim situáciu opísať tak, ako jej rozumiem ja.

Ako začal Flashcrash?

Niekto, asi skupina ľudí s obrovským majetkom, zadala obrovský predajný príkaz na objem zhruba 300 000 etherov (skratka ETH). Ak si to prepočítate, tak objem obchodu bol zhruba vo výške $90 000 000. Asi to nebude žiaden rádový zamestnanec. 🙂

Prepad ceny etherea

Keďže sa razom počet predávajúcich na burze navýšil a na pripravené predajné príkazy neprichádzal dopyt, tak sa cena ETH prepadla. Prepadla sa zo sumy $317.81 na sumu $224.48. Tým sa obchodujúcim na burze spustili automaticky nastavené stop-loss príkazy, čo malo za následok opäť nárast počtu predajných pokynov (zhruba 800 nových pokynov), na ktoré opäť chýbal dopyt kupujúcich. A tým sa cena krátkodobo znížila až na rekordných $0.10 za ETH a to spôsobilo na burze GDAX šok.

Vývoj ceny ETH počas Flashcrash-u

Čo to spôsobilo obchodujúcim?

V dôsledku obrovského počtu nahromadených predajných príkazov, na ktoré sieť nevedela reagovať tak investori prišli o časť svojho investičného účtu. Ak máte napríklad stop-loss príkaz nastavený na hodnotu $300, ale systém tento predajný príkaz nestihne v dôsledku šoku na burze uspokojiť hneď, tak príkaz uspokojí neskôr. V prípade GDAX-u rozhodovali milisekundy.

Pri bežných vysporiadaniach obchodov na burze je rozdiel ceny medzi nastaveným stop-loss pokynom a cenou vysporiadaného obchodu v priemere okolo 0,1%. Pri Flashcrash-e GDAX najviac utrpeli obchodníci so stop-loss pokynom nastaveným na sumu $316 za ETH. Tí mali vysporiadaciu cenu $0.10 za ETH. Prakticky ich niekto v dôsledku premysleného Flashcrash-u obral o všetko. Tiež utrpeli obchodníci fungujúci pákovým systémom (margin).

Po krátkom čase sa cena ETH vrátila opäť na svoju úroveň nad $300, no straty obchodníkov v dôsledku vynútených obchodov spôsobených Flashcrash-om sa rátaju na milióny dolárov.

Bezpečnosť burzy s kryptomenou? 

Tento incident poukazuje na nedokonalosť systému obchodovania s kryptomenami. Samotný Flashcrash spôsobil 20-násobný nárast denného objemu obchodov bez akýchkoľvek fundamentálnych varovaní o zmenách na trhu.

Zaujímavosťou je aj to, že burza GDAX bližšie nešpecifikuje, či je priorita vysporiadania obchodov založená na výške nastavenej sumy obchodného pokynu, alebo na čase zadania obchodného pokynu.


Je mi jasné, že dôveryhodnosť zdrojov, z ktorých som čerpal informácie, ako aj moje limitované schopnosti im dokonale porozumieť, hrajú proti mne. A preto privítam plodnú počlánkovú diskusiu zo strany zainteresovaných k téme.

A ako posledné si dovolím nad obchodovaním s kryptomenami pozdvihnúť varovný prst. Obchodovať na akejkoľvek burze, kde sú výkyvy takmer 100%-né je podľa mňa hraním ruskej rulety s revolvérom majúcim plný zásobník…

Facebook Comments