Je priepastný rozdiel, či začnete investovať v 20-tke, 30-tke alebo 40-tke

Vláda už avizuje, že chce vybrať prostriedky z II. piliera. Nemusíte byť ekonóm, aby ste vedeli, že výberom peňazí z DSS alebo obmedzením toku príjmov do nej, utrpia naše budúce dôchodky. Týka sa to najmä mladej populácie a verte, neteší ma to, keďže do tejto skupiny spadám aj ja.

Čo sa dôchodku týka, spoliehate sa na politikov? Neodporúčam, môže to dopadnúť veľmi nepríjemne! Preto si radšej na dôchodok sporte sami, vo vlastnej réžii, dokonca aj samotní politici to odporúčajú. Vedia, že s dôchodkami to bude do budúcna veľmi zle!

Len striktné dodržiavanie pravidiel investovania vedie k cieľu

Investovanie na dôchodok je beh na dlhé trate, musíte striktne dodržiavať investičnú stratégiu, ktorú vám nastaví investičný špecialista a taktiež dodržiavať tieto základné pravidlá:

  • Investovať efektívne – hľadať riešenia, ktoré sú daňovo a poplatkovo zvýhodnené (takým je napríklad naše Profi Sporenie ETF)

  • Mesačné vklady do sporenia je nevyhnutné posielať so železnou pravidelnosťou
  • Je dôležité investovať do široko diverzifikovaného portfólia globálnych akcií

  • Nikdy neskracovať investičný horizont! Nepanikáriť ani počas kríz či cenových korekcií! Práve naopak, investovať systematicky a dlhodobo – čas zohráva v sporení podstatnú úlohu a zložené úročenie umožňuje maximalizovať výnos vašej investície!

Sporím si 50 € mesačne – ako veľmi ovplyvní, kedy so sporením začnem?

Mladá generácia rada žije štýlom „tu a teraz“ a na dôchodok veľmi nemyslí. Ak ste však pracujúci a máte to šťastie, že si viete na konci mesiaca odložiť hoci len 50 €, nie je zlý nápad tieto peniaze zainvestovať. Aspoň nebudete nútení na dôchodku pýtať peniaze od svojich detí…

Sporenie 50 € / mes. do veku sporiteľa 65 rokov,
priemerný výnos 8% p.a.
 Začne sporiť vo veku: 20 rokov 30 rokov 40 rokov
Vklad: 27 000 € 21 000 € 15 000 €
Majetok
v 65. roku života:
265 487 € 115 459 € 47 869 €
– z toho zhodnotenie: + 238 487 € + 94 459 € + 32 869 €

Ak si sporenie chcete prepočítať na svoju situáciu, pomôže vám investičná kalkulačka.

Chcem si na dôchodok nasporiť 200 000 € – ako veľmi ovplyvní, kedy so sporením začnem?

Povedzme, že suma 200 000 € je dostatočná na to, aby ste si zabezpečili na dôchodku adekvátny príjem. Podotýkam, že priemerný vek dožitia ľudí na dôchodku je viac ako 20 rokov, a teda počas fázy sporenia potrebujete „nazbierať“ taký objem peňazí, z ktorého bude možné čerpať mesačnú rentu aj dlhých 240 mesiacov.

Samozrejme to, koľko si na dôchodok máte sporiť, vám pomôže nakalkulovať váš finančný poradca. V tejto časti chcem predovšetkým ozrejmiť to, akú dôležitú úlohu v tomto celom zohráva ČAS!

Ak si chcete do 65. veku života nasporiť sumu 200 000 €, stačí vám na to len 60 € mesačne za predpokladu, že začnete sporiť vo veku 25 rokov. Avšak, čím neskôr začnete, tým sa mesačná suma príspevku pre dosiahnutie rovnakého cieľa navyšuje. Začnite teda čím skôr!

Záver

Je dôležité začať si sporiť na dôchodok čo najskôr, pretože dlhý investičný horizont bude v investovaní vašou výhodou. Ak začnete so sporením skoro, k veľmi zaujímavým sumám sa dá dopracovať už pri sume 50 eur mesačne.

Ako teda s investovaním začať? Kontaktujte buď priamo mňa alebo našich špecialistov z odborného tímu Financie v pohode vo vašom meste. A nezabudnite tento článok ukázať aj ľuďom, ktorí si ešte na dôchodok nesporia, hoci by mohli a aj by mali.

V mene svojom ale aj v mene celého odborného tímu www.financievpohode.sk ďakujem všetkým klientom, ktorí využívajú naše služby 💙

Chcem sporenie na dôchodok

Autor Ing. Marcel Onufer, konateľ spoločnosti Financie v pohode, s.r.o., je zakladateľ odborného tímu Financie v pohode a dlhoročný finančný sprostredkovateľ.

Facebook Comments