Lepšiu príležitosť na investovanie najbližších 10 rokov nečakajte!

Chaos, panika, zúfalstvo… je všade, kde sa len pozriete. Paralyzovaná ekonomika, obmedzené cestovanie a pohyb osôb, prepúšťanie zamestnancov, rady v supermarketoch…

Dnes je ideálny čas na začatie pravidelných sporení, nech to znie akokoľvek nelogicky. V nasledujúcich riadkoch vysvetlím prečo.

„Keď na ulici tečie krv je čas nakupovať“ –Rothschild

Najlepšia príležitosť na začatie pravidelných investícií bola v období rokov 2008/09

Historický vývoj indexu S&P 500, Zdroj: finance.yahoo.com

Kríza stlačila cenu amerického akciového indexu S&P 500 o vyše 50%. Cena indexu sa z predkrízovej hodnoty 1550 $ (10/2007) za rok a pol znížila až o 53% a to na hodnotu 735 $ (02/2009). A trvalo celé 4 roky, kým sa cena akciového indexu opäť vrátila do predkrízových hodnôt.

Kto začal svoje pravidelné investície práve v tomto období, pripísal si na svojich sporeniach slušný zisk. A je úplne jedno, či s investíciou začal už v roku 2008 alebo až v roku 2009. Pravidelným mesačným investovaním určite nakúpil aktíva do svojho portfólia lacno. A o to pri investovaní ide – nakúpiť lacno a predávať draho. Rozdiel nákupnej a predajnej ceny je váš zisk.

Druhá najlepšia príležitosť sa vyskytla práve dnes

Historický vývoj indexu S&P 500, Zdroj: finance.yahoo.com

Síce sme na poriadnu krízu museli „čakať“ dlhých 11 rokov, dnes je už však definitívne jasné, že je tu a pravdepodobne tak rýchlo neodznie.

Cena amerického akciového indexu sa z predkrízovej hodnoty 3230 $ (12/2019) za 3 mesiace dostala na hodnotu 2584 $ (03/2020). Aktuálne teda zaznamenávame pokles o 20%.

Nový koronavírus nepostihuje iba pľúca hostiteľa, nemalý šrám už zanecháva aj v svetovej ekonomike a medzinárodnom obchode. Fiškálne stimuly národných bánk (ako napríklad kvantitatívne uvoľňovanie FED-u) dočasne pozastavili prepad cien indexov. Zdá sa, že sa nálada na finančných trhoch aspoň dočasne zlepšila. Stále však nemôžeme povedať, že sme z najhoršieho vonku. To, čo aktuálne sledujeme je tzv. falošné dno. Z najhoršieho budeme vonku až vtedy, keď pominie problém, ktorý krízu spôsobil – koronavírus.

Ako hlboká kríza nás čaká, ešte nevieme. Zopakuje sa rovnaký scenár ako spred 11 rokov alebo bude kolaps ešte silnejší a mohutnejší? To tiež nevieme. V zásade je to ale úplne jedno. Ak aktíva nakupujete so železnou pravidelnosťou mesiac čo mesiac, ich zhodnotenia sa skôr či neskôr dočkáte.

Rozmýšľate, že si začnete sporiť? Či už sebe na dôchodok alebo deťom či na predčasné splatenie úveru…?  Nepremeškajte dobrú príležitosť! Tá sa spravidla vyskytuje len raz za desaťročie.


BONUS: Porovnanie ETF sporení od spoločností Accross Private Investments, Swell Financial Club, Finax a Partners Investments nájdete v našom prémiovom obsahu: Porovnanie sporení do ETF fondov.

Facebook Comments