Štát sa nepostará! Buď si začneš sporiť na dôchodok sám, alebo ho prežiješ v biede…

Si vo veku do 40 rokov a dôchodok si doteraz neriešil? Je najvyšší čas začať to riešiť. Inak hrozí, že si na starobe odtrpíš biedu. Myslíš si, že preháňam? Pozri si nasledujúcu infografiku a dôvody, prečo by si si mal sporiť aj sám.

  • Dôvod č. 1: Rastie počet dôchodcov (ľudia sa dožívajú vyššieho veku) a zároveň sa mení pomer počtu pracujúcich k počtu dôchodcov – neustále pribúda počet dôchodcov.

  • Dôvod č. 2: Klesá počet novorodencov – v budúcnosti bude menej pracovníkov, a teda menej prispievateľov do Slovenského dôchodkového systému.

  • Dôvod č. 3: Mladí húfne opúšťajú Slovensko – tí, ktorí mali v budúcnosti pracovať na naše dôchodky budú pracovať na zahraničných dôchodcov.

  • Dôvod č. 4: Politici škrtia výšku odvodov do II. piliera a zo Sociálnej poisťovne rozdávajú aktuálnym dôchodcom – vytvárajú dlh, ktorý si odnesie budúca generácia. Ak sa ti zdajú už dnešné dôchodky mizerné, tak zbystri svoju pozornosť, pretože v budúcnosti budú musieť byť dôchodky ešte nižšie a rovnako tak sa bude navyšovať vek odchodu do dôchodku.

Už vieš, že demografické zmeny, starnutie populácie, nízka pôrodnosť, zásahy do II. dôchodkového piliera či odchod mladých zo Slovenska budú znamenať obrovský problém s dôchodkami. Logicky nastáva otázka…

Čo robiť, aby som sa mal na dôchodku dobre?

Určite sa nespoliehať na politikov. Mal by si si začať sporiť na dôchodok vo vlastnej réžii. Ak nasporíš dostatočne veľký kapitál, tak môžeš do dôchodku odísť pokojne aj v 50tke. Na tvoje vlastné individuálne dôchodkové sporenie ti nikto nesiahne a v prípade smrti celý nasporený objem majetku zdedia tvoji pozostalí, a teda toto sporenie môže suplovať aj funkciu životného poistenia.

Koľko by som si mal sporiť na vlastný dôchodok?

Odpoveď: Ideálne je sporiť si aspoň 10% čistej mzdy. Ak je to pre teba priveľa, tak aj 50 € mesačne môže pomôcť.

Kedy by som si mal začať sporiť na dôchodok?

Odpoveď: Čím skôr, tým lepšie pre teba, pretože kto si začne sporiť skôr, ten má obrovskú výhodu!

Ako a cez čo si mám sporiť na dôchodok?

Odpoveď: Nesporte cez predražené bankové podielové fondy! Ideálne sú daňovo oslobodené ETF sporenia.

Viac o konkrétnom riešení efektívneho sporenia na dôchodok sa dočítaš tu: Profi Sporenie ETF

Ak Ti nie je vlastný dôchodok ľahostajný, ale nevieš ako na to, poradíme Ti, sme tu od toho. Kontaktuj nás.

CHCEM SA PORADIŤ

Facebook Comments