XTB: Čo to je a ako funguje?

Broker alebo burzový maklér je prostredník, cez ktorého nakupujete a predávate. Bežný človek totiž nemôže ísť na burzu sám za seba. A jedným z najväčších a najrešpektovanejších online brokerov je práve XTB. Je regulovaný mnohými autoritami z celého sveta vrátane Českej národnej banky a Národnej banky Slovenska.

Spoločnosť XTB (predtým X-Trade Brokers) dáva vynikajúcu príležitosť všetkým začiatočníkom. Obchodovanie cez ich silné a technicky prehľadné platformy MT4 a xStation 5 je pomerne jednoduché, XTB recenzie si ho vychvaľujú.

Kúzelné CFD, s ktorým je obchodovanie hračkou

Broker XTB umožňuje obchodovať s forexom (menovými pármi), komoditami, akciami, kryptomenami aj indexami typu Dow Jones a Nasdaq Composite. So všetkým ale obchodujete cez CFD, čo je pre začiatočníkov dobrá správa.

CFD je skratka pre Contract for Difference, a aj keď sa tento pojem do slovenčiny neprekladá, dal by sa preložiť ako „zmluva o rozdiele“. Vy nenakupujete žiadnu komoditu, kryptomenu, akcie ani nič iné, len tipujete, či sa hodnota danej komodity (meny voči inej mene, akcie apod.) zvýši alebo zníži.

CFD príklady z praxe

  • Investovali ste 39 € na predpoklad, že bude cena Bitcoinu rásť. Bitcoin naozaj porastie, jeho hodnota narastie o 10 % a vám bude vyplatených o 10 % viac, než ste investovali, teda 43 €.
  • Investovali ste 39 € na predpoklad, že bude cena Bitcoinu klesať. Bitcoin naozaj klesne, jeho hodnota poklesne o 10 % a vám bude vyplatených opäť o 10 % viac, než ste investovali, teda 43 €.

Áno, ak sa netrafíte, dostanete peňazí menej. Tipujete ale len rast/pokles, takže vaša teoretická šanca na úspech je 50 %.

Ešte je potrebné zmieniť, že platíte poplatok brokerovi, teda v dvoch vyššie uvedených príkladoch by ste nedostali celých 43 €, ale čiastka by sa mierne ponížila.

Určite začnite s demo účtom

Vyzerá to jednoducho? Zarobiť na CFD milióny ale nie je také jednoduché. Prezradili sme si len základné pojmy, ešte stále neviete, čo je to finančná páka, nespočítali ste si, o koľko prídete na poplatkoch (platí sa napr. za výbery nízkych čiastok a neaktivitu účtu).

Ak chcete obchodovanie s CFD zaradiť do svojej investičnej stratégie, určite si u XTB otvorte najskôr demo účet. Nebudete riskovať svoje peniaze, napriek tomu sa dozviete, ako všetko funguje.

Facebook Comments