5 dôvodov prečo uzatvoriť životné poistenie čo najskôr?

Väčšina z nás platí dlhé roky veľké sumy na povinné verejné zdravotné poistenie. Následne prídeme do nemocníc a zistíme, že v porovnaní s okolitými krajinami je naše zdravotníctvo podfinancované. Niet sa čomu diviť. Peniaze od nás sa dlhé roky kotúľali aj iným smerom ako do zdravotníctva. Súčasný stav nášho zdravotníctva naplno odhalila aktuálna pandémia. A možno aj preto čoraz viac naberá na popularite súkromné, komerčné životné poistenie.

Prečo uzatvoriť životné poistenie čo najskôr? Tu je 5 dôvodov:

1) Aktuálne je vyššie riziko pre človeka

Kým doteraz sme mali život relatívne pod kontrolou, pandémia veľa veci zmenila. V roku 2020 Slovensko zaznamenalo najviac úmrtí od II. svetovej vojny. Vzrástlo riziko, že aj pomerne zdravý človek s aktívnym životným štýlom môže nakaziť vírusom a skončiť v nemocnici. A tam je pri preťaženom systéme možné čokoľvek. A keď sme už pri štatistikách, tak len za január 2021 sme na Slovensku pochovali takmer toľko ľudí, čo za celý predchádzajúci rok 2020. V počtoch úmrtí na počet obyvateľov sme si za posledné dni žiaľ vyslúžili celosvetové prvenstvo.

2) Nárast ceny poistenia v budúcnosti

Vyššie riziko choroby, či úmrtia pre človeka ide ruka v ruke s vyšším rizikom pre poisťovňu – rizikom, že bude musieť plniť. Nakoľko cena poistného sa v najväčšej miere odvíja od pravdepodobnosti poistnej udalosti, poistné pri väčšej pravdepodobnosti úmrtia, či choroby musí zákonite vzrásť. Poisťovne budú nútené na základe zvýšených štatistík úmrtnosti upraviť ceny poistenia smerom nahor.

3) Poisťovňa nás už nemusí chcieť

Aktuálne premorenie Slovákov je cca 10%. Je pomerne jednoduché nakaziť sa koronavírusom. Hrozí, že to nebude bez následkov na pľúcach, či iných orgánoch aj pri ľahkom priebehu. Ak ochorenie zanechá trvalé následky, už bude na poistenie neskoro. Do poistenia budeme vstupovať s určitou mierou poškodenia časti tela a minimálne v tejto oblasti budeme nepoistiteľní alebo dostaneme veľkú prirážku na cene.

4) Dlhšie čakacie lehoty a odklady ošetrení aj pri iných závažných diagnózach

Naše zdravotníctvo, napriek hrdinskému výkonu zdravotníkov, nestíhalo ani pred pandémiou. Počas pandémie bolo množstvo síl preskupených do „viac horiacich“ covid oddelení. Čaká nás však požiar aj v iných oblastiach, zanedbala sa prevencia a liečba a opäť narastá riziko pre každého z nás, že sa nedostaneme včas na radu na dôležitý zákrok alebo vyšetrenie. Nebolo by preto zlé disponovať dostatočnou sumou peňazí na prípadnú liečbu v zahraničí.

5) Istejší život aj pri mutáciách a nových pandémiách

Mutácia britská, juhoafrická, brazílska, československá, čínska… vyzerá to tak, že vírus zmutuje skôr ako sa stihne vyrobiť vakcína proti nemu. Človek ležiac v posteli, v povinnej karanténe už veľa nevybaví. Môže len bojovať a dúfať. Je lepší pocit bojovať s vírusom s vedomím, že ak sa náhodou boj nevydarí, o rodinu bude finančne postarané. Súčasný vírus by sme za pomoci vakcín snáď mali zvládnuť. Za posledný rok sa však toľko toho zmenilo, že už nikdy nemožno vylúčiť aj silnejší a nebezpečnejší vírus, či trvanie a mutovanie súčasného vírusu niekoľko rokov. Mimochodom na čiernom kontinente práve zúri ebola…

Záver:

Dôvodov prečo si poistiť život, riziká chorôb a ich trvalé následky dnes pribúda ako húb po daždi. Ak už máte uzatvorené životné poistenie dôležité je krytie obsiahnuté v poistnej zmluve. V tomto uhle pohľadu „mať životné poistenie“ a „byť dobre poistený“ naozaj nie je to isté.


Chcete bezplatne prekonzultovať vaše životné poistenie?

PORADIŤ SA O ŽIVOTNOM POISTENÍ

Facebook Comments