Čo robiť ak mi zemetrasenie poškodilo dom?

Zemetrasenie na východnom Slovensku je minimálne tak extrémny prírodný úkaz ako napríklad tornádo na Morave. Príroda sa posledné obdobie radikálne mení a asi si na to budeme musieť zvyknúť… :/

Zemetrasenie je jednou z tých prírodných katastrof, ktorá môže prísť neočakávane a zanechať za sebou nielen šok, ale aj škody na majetku. Včera (9.10.2023) východné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s odhadovaným lokálnym magnitúdom 4,9, ktorého epicentrum bolo podľa SAV lokalizované v okrese Vranov nad Topľou v obci Ďapalovce. Otrasy boli citeľné v mnohých mestách a obciach východného Slovenska.

Zemetrasenie s epicentrom v obci Ďapalovce na východnom Slovensku

Poznámka: Lokálne magnitúdo a makroseizmická stupnica (EMS-98) sú dva rozdielne spôsoby merania zemetrasenia.

Ako postupovať, ak vás postihne takáto udalosť?

Máme pre vás niekoľko rád, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tejto situácii.

1) Bezpečnosť na prvom mieste

Po zaznamenaní otrasov je najdôležitejšie zabezpečiť vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť vašich blízkych. Zemetrasenie môže spôsobiť pád predmetov, praskliny v stenách alebo dokonca poškodenie konštrukcie budovy a narušenie statiky. Predtým, než začnete hodnotiť škody, uistite sa, že ste v bezpečí.

2) Zdokumentujte škody

Ak je to bezpečné, odfotografujte alebo natočte video škôd, ktoré zemetrasenie spôsobilo. Toto môže byť užitočné pre neskoršie poistné nároky.

3) Skontrolujte svoje poistenie

Rôzne poisťovne majú rôzne podmienky týkajúce sa zemetrasení. Je dôležité vedieť, od akého stupňa zemetrasenia vaša poisťovňa plní poistné plnenie.

Poisťovňa Plnenie pri zemetrasení
Allianz SP plní od 6. stupňa makroseizmickej stupnice (EMS-98)
ČSOB plní od 6. stupňa makroseizmickej stupnice (EMS-98)
Generali plní od 6. stupňa makroseizmickej stupnice (EMS-98)
Wüstenrot plní od 6. stupňa makroseizmickej stupnice (EMS-98)
PREMIUM plní od 5. stupňa makroseizmickej stupnice (EMS-98)
Kooperativa plní od 5. stupňa makroseizmickej stupnice (EMS-98)
Uniqa (ex AXA)
– produkt Domov IN
plní od 5. stupňa makroseizmickej stupnice (EMS-98)
Colonnade nemá ohraničené stupne a plní bez ohľadu na magnitúdu
Union nemá ohraničené stupne a plní bez ohľadu na magnitúdu
Uniqa – produkt Domov
a bezpečie, Domov a šťastie
nemá ohraničené stupne a plní bez ohľadu na magnitúdu

4) Nahláste škody

Aj keď si myslíte, že vaše poistenie nemusí kryť škody spôsobené zemetrasením, vždy nahláste poistnú udalosť. V konečnom dôsledku môže byť skutočná magnitúda vyššia ako odhadovaná.

5) Požiadajte o súhlas pred opravami

Predtým, než začnete s opravami, kontaktujte svoju poisťovňu a zistite, či potrebujete súhlas. V prípade, že škody ohrozujú život a zdravie, je odstraňovanie samozrejmosťou a súhlas nie je potrebný.

Záver

Zemetrasenie môže byť desivou skúsenosťou, ale správnym prístupom a informovanosťou môžete minimalizovať jeho dopady na váš majetok a život. Vždy sa snažte byť pripravení a informovaní o tom, ako postupovať v takýchto situáciách.


Nepodceňte situáciu a ak si nie ste istý správnosťou nastavenia poistenia vášho bývania, tak si nechajte u odborníka prekontrolovať aj výšku poistných súm. Je nesmierne dôležité či je vaša nehnuteľnosť krytá na aktuálnu trhovú hodnotu a čo všetko vám dané poistenie kryje.

Chcete si nechať prekontrolovať poistenie bývania?

CHCEM SA PORADIŤ

Facebook Comments