Do čoho investovať v roku 2024?

Kancelárske realitné fondy prekvapili

Jeden známy realitný fond koncom roka 2023 stopol vyplácanie dividend a začiatkom nového roka precenil svoj majetok a investorom zo dňa na deň vykázal celkom výraznú 30-percentnú stratu. Na takéto výkyvy sme v prípade lokálnych realitných fondov neboli zvyknutí a pojem „stabilná investícia“ v prípade realitných fondov takto nabral úplne nový rozmer.

Fond bol spočiatku prístupný len majetnejším investorom a bolo aj trocha divné, že sa práve v časoch rastúcich úrokových sadzieb rozhodol otvoriť aj bežnej retailovej triede. Sprostredkovatelia sa tešili z možnosti sprostredkovať tento fond bez vstupného poplatku, avšak bez straty provízie, čo nejedného z nich lákalo tento fond ponúkať ako bezpečnú investičnú príležitosť.

V minulosti fond investorom doručoval celkom zaujímavé výnosy a dividendy, otvorenie sa retailu preto nevzbudzovalo podozrenia. Fond však operoval s ďaleko vyšším rizikom, keďže mu po zvýšení úrokových sadzieb vzrástli náklady na obstaranie dlhu. Krk mu pravdepodobne zlomil odchod veľkého nájomcu, ktorý len v málo diverzifikovanom fonde prevažne kancelárskych nehnuteľností zohrával celkom dôležitú úlohu.

Nebudem špekulovať kto a čo je za týmto poklesom, väčšina informácii je stále zahmlená… Faktom je ale to, že sa udiala bezprecedentná situácia a ľudia si razom začínajú uvedomovať, že mať sústredený príliš veľký majetok v lokálnych realitných fondoch nie je vo vzťahu k riziku ideálne.

Tento fond som svojim klientom nesprostredkoval a nerobili tak ani ľudia v mojej obchodnej skupine. A nejdeme to hrať na to, že sme predpovedali, že sa vo fonde udeje takýto razantný sek, s tým nepočítal asi nikto. Všeobecne pri zavádzaní nových finančných produktov ako odborníci nechceme klientov vystaviť prehnanému riziku a riadime sa pravidlom obozretnosti. Najprv si počkáme, potom zisťujeme referencie a skúsenosti od našich kolegov z branže, získavame maximum dostupných informácií a až tak dané riešenie prezentujeme našim potenciálnym záujemcom o služby.

Ak sa pýtate, do čoho investovať v roku 2024, odpoveď je: „Rozhodne nie do realitných fondov kancelárskeho segmentu!“, aspoň nie dovtedy, kým úrokové sadzby neklesnú. Ak už do realitných fondov investujete, nie je prehnaný dôvod na obavu. Uistite sa však, že v nich nemáte alokovaných viac ako 20% vášho majetku. V prípade investícii je diverzifikácia portfólia kľúčová!

V roku 2024 a najbližších rokoch by sa mohlo dariť dlhopisom

Poznáte poučku o tom, že dlhopisom sa darí najmä v prostredí klesajúcich úrokových sadzieb? Aktuálne sú úrokové sadzby relatívne vysoko a najbližšiu dobu teda majú z čoho klesať. Ak by došlo ku kríze, centrálne banky v snahe oživiť ekonomiku zlacňujú úverové financovanie podnikov, robia to cez znižovanie úrokových sadzieb.

Ilustratívny vzťah nepriamej úmernosti cien dlhopisov k úrokovým sadzbám, Zdroj: Fidelity

Ak vaše investičné portfólio doteraz neobsahovalo dlhopisy, je načase ich tam doplniť. Ak do portfólia doplníte kvalitné dlhopisové ETF firiem a štátov, ktoré sú ocenené ratingom investičného stupňa, môže to vaše portfólio v prípade krízy zastabilizovať.

Dlhopisy zažili svoj „najčiernejší rok“ v roku 2022, a to hlavne v prvej polovici tohto roka. V živote ale aj v investovaní sa situácia na trhoch vždy po extrémnom vychýlení z rovnováhy snaží vrátiť do normálu a je teda nepravdepodobné, že sa záporný rok na dlhopisovom trhu, ktorý tu nebol hádam posledné storočie, opäť zopakuje.

Ak investujete s cieľom použiť peniaze do 5-10 rokov, nezabudnite do svojho portfólia k akciám pridať aj kvalitné dlhopisy. Pravidlo „vždy diverzifikuj“ platí aj v tomto prípade. Zaujímavé balancované portfólio nájdete aj v našom Profi Sporení ETF.

Lacné ázijské akcie a vzostup technológií?

Problémy na čínskom akciovom trhu v posledných rokoch môžu znamenať potenciálne vyššie výnosy do budúcna. Čínske spoločnosti začiatkom roka 2024 do svojho portfólia zaradil aj známy portfólio manažér Michael Burry, ktorý ako jeden z mála predpovedal hypotekárnu krízu na americkom trhu v roku 2008. Poslednú dekádu ťahali akciový trh predovšetkým trhy s prívlastkom „developed“, do portfólií však rozhodne patria aj firmy z opačnej pologule.

Nie je dobré vsádzať vždy len na jednu časť sveta, je potrebné investíciu diverzifikovať aj globálne. Je predpoklad, že v tomto roku sa ázijské akciové trhy môžu pozviechať a odraziť od pomyselného dna. Neurobíte zle, ak na ne nezabudnete a navolíte si ich do svojho investičného portfólia. Samozrejme v rozumnej miere, možno v takej váhe, aká im prislúcha napríklad v ACWI indexe.

Geografické rozloženie BlackRock iShares ACWI ETF

M. Burry vsádza aj na technologické spoločnosti, tento rok teda teoreticky môžeme očakávať, že „akciová rally“ technologických a AI firiem bude pokračovať.

Slováci neinvestujú a aj preto ako národ chudobnieme!

Či je inflácia 2%-ná alebo 10%-ná, so Slovákmi to ani nepohne. Stále máme na bežných účtoch a bezúročných miestach dohromady šialených 30 000 000 000 €, ktoré ohlodáva inflácia a prakticky nič nezarábajú.

Prečo je dôležité investovať a nie odkladať peniaze pod vankúš?

  • Ak by ste si každý mesiac odložili 50 €, po 30 rokoch budete mať našetrených 18 000 €
  • Pravidelné investovanie 50 € mesačne vám však môže za rovnaký čas pokojne vyniesť aj 105 000 €

30-ročný backtest fondu BlackRock iShares S&P 500 ETF

Bohatšími sa staneme iba tak, že budeme svoje úspory systematicky a dlhodobo zúročovať na miestach, kde je vyšší priemerný výnos ako inflácia. Otázkou by teda nemalo byť: „Mám vôbec investovať?“, ale „Ako a do čoho mám investovať?“.

Vo finančnej gramotnosti sme ako národ stále ďaleko pozadu pred vyspelým svetom! 🙁

Chcete participovať na výkonnosti finančných trhov a zhodnocovať vaše úspory dlhodobo a efektívne?

PORADIŤ SA O INVESTOVANÍ

Facebook Comments