Finweek Bratislava sa koná 24.-26.10.2023

Konferencia s top rečníkmi a lídrami bánk, kryptosektora, fintech komunity a poisťovníctva s medzinárodnou účasťou – Finweek Bratislava sa koná 24.-26.10.2023 v bratislavskom HubHub v Twin City C pod záštitou veľvyslanca Poľskej republiky a konzula Izraela. Súčasťou konferencie bude aj 16. ročník súťaže Zlatá minca a Finas Meetup #10, jubilejné desiate stretnutie fintech lídrov zo Slovenska a zahraničia.

V Bratislave sa pripravuje najväčšie stretnutie bankového a fintech sektora v strednej Európe, očakávajú sa top spíkri z Poľska, Bulharska, Maďarska, účasť potvrdili aj z Izraela. Podujatie sa koná v spolupráci s hlavnými partnermi konferencie, ktorými sú Národná banka Slovenska, Ministerstvo financií SR a VISA.

Digitálna transformácia nie je len trend, ale nevyhnutnosť. Ak chcú banky zostať konkurencieschopné, musia držať krok s digitálnou transformáciou. Pred akými výzvami banky stoja, ako sa prispôsobujú novým technológiám, čo má priniesť digitálne euro a ako chcú prispieť k bezpečnosti krypto sektora, aj o tom budú panelové diskusie konferencie Finweek Bratislava, kde sa stretne bankový sektor s fintech komunitou, kryptosvetom a poisťovníctvom.

Očakáva sa, že fintech ekonomika sa do roku 2023 stane odvetvím v hodnote 1,5 bilióna dolárov. Budeme súčasťou tejto digitálnej transformácie ako lídri alebo zostaneme na „chvoste”? Konferencia otvorí otázky ako blockchain a kryptomeny menia spôsob vykonávania finančných transakcií a bankového sektora či aká je budúcnosť finančných transakcií.

Konferencia Finweek Bratislava ponúkne vďaka špičkovým rečníkom inovatívne pohľady, predikcie trhu a trendy o digitálnom eure, o tom, ako prilákať talenty do poisťovacieho sektora, o inštitucionalizácii blockchainu vo vládnom sektore, o transformácii finančných inštitúcií v ére blockchainu, kryptomien a webu 3.0, o rozvoji a financovaní startupov prostredníctvom rôznych finančných nástrojov, o tom, čo môže Slovensku priniesť najnižšie daňové zaťaženie v kryptosektore. Jedna z panelových diskusií sa dotkne globálnych trendov a konkrétnych príkladov implementácie inovácií v poisťovníctve, diskusia bude prebiehať o top 3 zásadných príležitostiach v poisťovníctve, akými sú digitálna transformácia, personalizované poistné produkty a prediktívna analýza škôd.

Otváracia panelová diskusia prvého dňa konferencie bude venovaná téme Digitálne euro CBDC, ktorá priblíži stav implementácie digitálnej meny v krajinách Európskej únie, možné obavy aj benefity zo spustenia CBDC (digitálne meny vydávané a regulované centrálnymi bankami, postavené na technológii blockchain). Diskusia sa dotkne aj obáv z kontroly nad monetárnou politikou vs. snahou o digitálne meny centrálnych bánk, ktoré majú viac pripomínať hotovosť. Na túto tému bude diskutovať Dušan Jurčák, člen Bankovej rady NBS, Anikó Szombati, výkonná riaditeľka pre digitalizáciu Centrálnej banky Maďarska, Jonas Gross, predseda Digitálnej euro asociácie a Peter Paluš, vedúci oddelenia finančnej politiky na Stálom zastúpení SR pri Európskej únii.

Druhá panelová diskusia otvorí otázky MiCA, čo to, je, na koho sa vzťahuje, aký je praktický výklad pre komerčné banky a čo prináša pre inovatívny sektor. „MiCA je snahou Európy na zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti krypto sveta. Ide o súbor pravidiel, ktorý pomáha chrániť spotrebiteľov a udržiava trhy férové a transparentné. V Národnej banke Slovenska sa pripravujeme, aby sme pomohli trhu včas pochopiť a prispôsobiť sa novému regulačnému štandardu. Za kľúčové považujem, aby na našom trhu pôsobili len kvalitní poskytovatelia služieb v oblasti kryptoaktív,“ hovorí Peter Pénzeš, vedúci oddelenia platobných služieb a inovácií v Národnej banke Slovenka, ktorého spoludiskutujúcimi budú Rok Žvelc zo Slovinska, právnik Európskej komisie, Roman Chandoga z Ministerstva financií SR, Mateusz Kara z Poľska, CEO spoločnosti Ari10 a Natália Michalovová zo spoločnosti Prosman & Pavlovič.

Medzi rečníkmi vystúpia kapacity vo svojom odbore, predstaví sa veľvyslanec Poľska na Slovensku, Shmuel BenTovim, ekonóm a prezident Izraelského Fintech Centra, Pawel Widawski, prezident Fintech Poľsko, Martin Peter, člen Rady a riaditeľ odboru bankovníctva sekcie finančného trhu MF SR, Pete King z Balkan Xchange, Daniel Hawthorne z DXC Technology, Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka Úseku dohľadu a ochrany finančných spotrebiteľov Národnej banky Slovenska, František Jurina z Deloitte Advisory, Branislav Beer, CEE Business Development Manager spoločnosti VISA a mnoho ďalších.

V rámci programu konferencie sa bude konať historicky najväčšie stretnutie zástupcov fintech ekosystémov v strednej Európe, na ktorom budú prítomní zástupcovia z Ukrajiny, Izraela, Poľska, Bulharska, Maďarska a Slovenska. Podujatie predstavuje jednu z najvýznamnejších súčastí 7. edície Finweek Bratislava a zároveň 30. jubilejnú konferenciu spoločnosti TechEvents. Stretnutie fintech ekosystémov 10. ročník Fintech MeetUp, ktoré sa uskutoční v stredu 25. októbra od 17.00 hod., je zamerané na prezetáciu delegácií jednotlivých krajín, hľadanie potenciálnych prienikov spolupráce v rámci CEE regiónu a networking.

„Sme pyšní, že v srdci Európy môžeme privítať tak silnú fintech komunitu s historicky medzinárodným zastúpením. Poľská fintech delegácia a delegácie z Bulharska či Maďarska a zástupcovia ďalších krajín budú spolu s nami hľadať prieniky na spoluprácu, aj napriek tomu, že sa môžeme vnímať ako konkurencia,“ priblížil Davy Čajko, prezident asociácie FINAS a organizátor Finweek Bratislava 2023.

Odborný tím Financie v pohode v Zlatej minci

Dôležitou súčasťou konferenčných dní bude vyvrcholenie 16. ročníka súťaže Zlatá minca, ktorá odmeňuje najlepšie finančné produkty trhu. Zúčastňuje sa jej 189 nezávislých finančných expertov, jej súčasťou je viac ako 100 nekomerčných webinárov.

Odborný tím Financie v pohode súťaží s investičným produktom Profi Sporene ETF v Zlatej minci a to dokonca v dvoch kategóriách – Investovanie: Wealth Management a kategórii Najinovatívnejšia firma v investovaní

Tretí deň konferencie bude prebiehať online a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o dôležitosti finančnej gramotnosti s dôrazom na dlhodobé investície do vzdelávania a neziskového sektora, hovoriť sa bude o finančnej gramotnosti a o tom, ako sme sa ako Slovensko za ostatný rok posunuli a aké výzvy nás ešte čakajú. V rámci online diskusie sa predstaví Júlia Čilíková z Národnej banky Slovenska, Erika Pastoráková z Ekonomickej unvierzity Bratislava, Marta Slováková, CEO Junior Achievement Slovakia, Jozef Kulich, partner Monopoly Ventures, a Jana Merunkova z yourchance o.p.s.

Konferencie sa zúčastnia prednášajúci a účastníci z Rakúska, Maďarska, Česka, Poľska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Izraela či Rumunska. Hlavnými partnermi konferencie sú Národná banka Slovenska, Ministerstvo financií SR a VISA, partnermi podujatia sú CRIF — Slovak Credit Bureau, Prosman & Pavlovič, Decta, podujatie sa koná s podporou DXC technology a Burzy cenných papierov v Bratislave, produkčný a tech support zabezpečuje Slido a Superstany.eu a FINAS, organizátorom podujatia je spoločnosť TechEvents.

Lístky na konferenciu plnú najnovších trendov a inovácií sú ešte stále dostupné. Podrobný program podujatia a vstupenky nájdete na www.finweek.sk

Facebook Comments