Hypotéka na byt – ako ju vybaviť?

Rozhodli ste sa kúpiť vlastný byt? Vo väčšine prípadov sa v tejto chvíli začína riešiť hypotéka, ktorou zafinancujete jeho kúpu. Vybavenie hypotéky na byt je proces na niekoľko dní až týždňov, takže je dobré sa naň poctivo pripraviť. Zároveň je potrebné mať na mysli, že zadĺženie sa pri kúpe bytu je dlhodobé na desiatky rokov, takže je naozaj dôležité starostlivo zvážiť, kde si hypotéku na byt vybavíte. V ďalších riadkoch si zhrnieme pár tipov a rád, na ktoré nie je dobré zabudnúť pri vybavovaní hypotéky na byt.

I. Výber nehnuteľnosti

Pri vybavovaní hypotéky na byt je zvyčajne prvým krokom výber bytu, ktorý chcete kúpiť. Následne je potrebné nechať si vypracovať znalecký posudok. Znalecký posudok je dôležitou súčasťou dokumentov, ktoré je potrebné odovzdať banke.


TIP: Niektoré banky ponúkajú preplatenie nákladov na vypracovanie znaleckého posudku. Tento benefit zahrňte do celkovej kalkulácie výhodnosti hypotéky.


Bez odovzdaného znaleckého posudku nemôže žiadna banka stanoviť konkrétne podmienky na čerpanie hypotéky. Častou situáciou je, že človek sa rozhodne pre kúpu bytu, ale nemá vybratú konkrétnu nehnuteľnosť. V takom prípade môže byť riešením vybavenie hypotekárneho certifikátu. Hypotekárny certifikát vedia vystaviť niektoré banky na Slovensku, pričom vám garantujú poskytnutie hypotéky do 3 – 6 mesiacov od vystavenia hypotekárneho certifikátu.


POZOR: Konkrétnu výšku hypotéky a percento financovania pri vybavovaní hypotekárneho certifikátu sa dozviete až po predložení znaleckého posudku k zakladanej nehnuteľnosti.


II. Doklady potrebné k hypotéke na byt

Po výbere bytu nasleduje podanie žiadosti o úver. K vypísanej žiadosti o úver sa prikladá znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti, doklady preukazujúce účel úveru (kúpna zmluva, zmluva o budúcej kúpnej zmluve), prípadne doklady potvrdzujúce príjem žiadateľa ( ak si tento údaj nevie banka zistiť zo Sociálnej poisťovne).


TIP: Banky mávajú pravidelné akciové ponuky, ktoré je potrebné naplniť do konkrétneho dátumu. Môžete podať aj nekompletnú žiadosť o úver (napríklad bez znaleckého posudku), aby ste splnili akciové podmienky banky a získali výhodnejšiu hypotéku.


III. Schválenie hypotéky na byt

Ako dlho trvá schválenie hypotéky na byt? Čas závisí od konkrétnej banky. Vo väčšine situácii vie banka schváliť žiadosť o úver na byt v priebehu niekoľkých dní až týždňa. Po schválení výšky a podmienok úveru obyčajne nasleduje podpis úverových zmlúv.


TIP: S už schváleným úverom v ruke sa niekedy dajú „zjednať“ výhodnejšie podmienky v druhej banke.


IV. Čerpanie hypotéky na byt

Po splnení podmienok, ktoré banka určí v úverovej zmluve, nastáva čerpanie úveru. Po celom načerpaní úveru, dostáva predávajúci peniaze a dlžníkovi neostáva nič iné len úver začať každý mesiac splácať.

K čerpaniu hypotéky na byt je vždy potrebné mať uzavreté poistenie zakladanej nehnuteľnosti. Toto poistenie je povinné. K poisteniu nehnuteľnosti sa zvyčajne dojednáva aj poistenie vybavenia domácnosti. Toto poistenie povinné nie je, ale je dobré ho mať. Ani jedna z týchto poistiek nie je drahá, a môže ušetriť mnoho komplikácií. Viac informácií o poistení pri hypotéke sa dozviete v tomto článku.


POZOR: Niekedy sa stáva, že finančný sprostredkovateľ, ktorý chce získať čo najvyššiu províziu povie klientovi, že k hypotéke je povinné aj životné poistenie. Nie je to pravda. Na druhej strane sú situácie, kedy je aj takéto poistenie pri splácaní hypotéky na byt vhodné a dôležité.


Ako aj pri iných úveroch, aj pri hypotéke na byt platí, že najdôležitejší je výber najvýhodnejšej ponuky na trhu. Aj desatinka percenta v úrokovej sadzbe vie v konečnom dôsledku znížiť preplatenosť úveru o tisícky eur.

Facebook Comments