Investičné príležitosti – potenciál Frontier Markets

Dlhodobým pravidelným investovaním sa investor chráni voči krátkodobým recesiám a naopak vsádza na potenciál, ktorý z dlhodobého hľadiska trhy prinášajú. Ak investujete na desiatky rokov, tak vplyv lokálnych kríz krátkodobého charakteru vyváži plodná expanzia v pokrízovom období.

To čo investora investujúceho v dlhodobom období zaujíma, je práve to, ako sa trhy rozvinú a nie to, koľko kríz ich postretlo počas ich rozvoja. Jednoducho investor sleduje celkový spread trhu smerom nahor. A rozvíjať sa dá iba tá časť sveta, ktorá ešte rozvinutá nie je.

Aký je potenciál rozvíjajúcich sa krajín?

Konzumný spôsob života američanov ešte stále drží americké trhy v rastúcich pozíciách ale povedzme si, je potenciál práve tam? Bude rast amerických trhov v súčasnom tempe aj najbližších pár desaťročí pokračovať? Dnes priemerný amík jazdí dvoma autami, ročne skonzumuje hektolitre zmrzliny a z vrecák mu trčia aspoň tri nakusnuté jabĺčka. Ja osobne nevidím priestor na rast tam, kde rast už bol a kde systematicky spoločnosť naučená na konzum a zábavný priemysel potiahla akcie nahor. Potenciál vidím napríklad v Číne, kde sa jazdí bicyklom, a kde je potenciál kúpnej sily obyvateľstva ďaleko väčší ako v amerike, pretože mať v čínskej domácnosti jedno auto je skôr luxus ako pravidlo. No a časti sveta patriacich do tejto skupiny nazývame emerging markets a frontier markets. (pozn.: odsek myslený ironicky ). 


TIP: Každé dobre nastavené investičné portfólio s cieľom sporiť dlhodobo by nemalo absentovať od „emerging“ a „frontier“ trhov.


Vývoj indexov pre emerging a frontier markets

Vývoj indexov MSCI Emerging Markets a MSCI Frontier Markets

Nezainteresovaný investor si môže pozrieť výkonnosť trhov prostredníctvom indexov. Napriek globálnej kríze z rokov 2008/09 priemerný výnos indexov sledujúcich “emerging” a “frontier” trhy v 15 ročnom horizonte atakuje dvojciferné čísla.

Záver

Už iba nájsť lacné podielové fondy, ktorých manažéri dosahujú výkonnosť nad benchmark a príprava na dôchodok s pravidelným investovaním desiatok, či stovák eur mesačne sa môže začať…

Facebook Comments