Investuj ako Buffett, alebo čo sa môžete naučiť od „veštca z Omahy“

„Dnes niekto sedí v tieni, pretože ktosi kedysi dávno zasadil strom.“ – Warren Edward Buffett

Toto je jeden z mnohých múdrych výrokov Warrena Buffetta, ktorý poukazuje na dôležitosť dlhodobého investičného horizontu, ako jedného z kľúčových aspektov úspešného investovania. A to nie je ani zďaleka všetko, čo sa môžete naučiť od najúspešnejšieho investora všetkých čias.

Warren Buffett pochádza z americkej Omahy v štáte Nebrasca a už od mladého veku hľadal spôsoby, ako zarobiť peniaze, či už podnikaním alebo investovaním. Je o ňom známe, že svoje prvé akcie si kúpil už vo svojich jedenástich. Aktuálne je 6. najbohatším človekom na svete s odhadovaným majetkom 96 miliárd dolárov. Je to zástanca hodnotového investovania, ktorý sa učil od samotného „otca“ tohto prístupu Benjamina Grahama. Aj keď už oslávil svoje 90-te narodeniny, stále sa aktívne podieľa na riadení svojej spoločnosti Berkshire Hathaway. Za tie roky si prešiel na finančných trhoch snáď všetkým, a práve z jeho skúseností sa môžeme všetci poučiť.

Koronakríza 2020

Celý minulý rok 2020 bol významným spôsobom poznačený koronakrízou. Jej negatívnym dopadom sa nevyhli ani globálne akciové trhy a začiatkom roka zaznamenali rekordne rýchly prepad, kedy klesli v priebehu troch mesiacov až o 30 %. Problémom sa nevyhla ani Buffettova Berkshire Hathaway. Jej akcie klesli až o 26 %. Buffettova reakcia na túto situáciu bola pre mnohých prekvapivá. Svojský miliardár odpredával svoje podiely v amerických aerolinkách Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines a United Airlines s odôvodnením, že tento sektor sa na niekoľko rokov zmení a nie je pre neho naďalej atraktívny. Nasledovalo niekoľko mesiacov čakania, kedy Buffett „nerobil nič“ s vysvetlením, že momentálne na trhu nevidí žiadne atraktívne príležitosti. Mnohí iní investori, či už inštitucionálni alebo retailoví, ktorým sa podarilo náhodou alebo šťastím nakúpiť akcie v polovici marca 2020 na samotnom dne zaznamenali za tú dobu výrazný zisk v rádoch desiatok percent počas toho, ako sa akciové trhy zotavovali a vracali na nové maximá, na rozdiel od Buffetta.

Práve to bol moment, kedy Buffetta mnohí začali odpisovať. Objavovali sa titulky, že už na to nemá, že je „dinosaurus“, ktorý zaspal dobu a nedrží krok s novými trendmi na trhoch, že ho porážajú aj bežní retailoví investori a podobne. Takéto reakcie prichádzali, či už od bežných investorov alebo aj profesionálov a správcov investičných fondov.

Skúsenosti nadovšetko

Všetci títo kritici však zabudli na to, že hovoria o človeku, ktorý dokázal vybudovať jednu z najväčších a najúspešnejších spoločnosti na svete, o človeku, ktorý dlhodobo poráža trhy a indexy, o človeku, ktorý dosahuje priemerný ročný výnos viac ako 20 % už viac ako polstoročie, a ktorý na akciových trhoch zažil už všetko. Akoby všetci zabudli, že investovanie je beh na dlhú trať a záleží na konečných výsledkoch a nie na čiastkových úspechoch. Warren Buffett sa len držal svojej dlhodobej stratégie bez ohľadu na to, čo sa deje naokolo, čo potvrdil následným doplnením svojho portfólia o spoločnosti ako Suncor Energy, Chevron či Verizon Communications s výhľadom na vysoké výnosy z dlhodobého hľadiska.

Zdá sa mi trochu opovážlivé zo strany niektorých mladých investorov trúfať si na Buffetta najmä vzhľadom na to, že väčšina z nich zažila prakticky len rastúci býčí trh, ktorý trval od roku 2009 a nízke úrokové sadzby, kedy sa dalo zarobiť „takmer na všetkom“ čo ste nakúpili. Oproti tomu si Buffett prešiel mnohými udalosťami, ktoré zásadným spôsobom vplývali na akciové trhy. Spomenúť môžeme:

  • svetovú voju a jej následky,
  • vojnu vo Vietname,
  • energetickú krízu v roku 1970 a v roku 1979,
  • recesiu v roku 1980,
  • Japonskú ekonomickú krízu v rokoch 1986 – 1992,
  • čierny pondelok v roku 1987,
  • úverovú krízu v USA v rokoch 1986 až 1995,
  • recesiu v roku 1990,
  • Dot-com bublinu v rokoch 2000 – 2002,
  • teroristické úroky na dvojičky v roku 2001
  • a mnohé iné.

Zažil tiež obdobia vysokých aj nízkych úrokových sadzieb, veľkej inflácie a nestability na troch. So všetkými spomenutými udalosťami sa však Buffett vysporiadal a nadobúdal neoceniteľné skúsenosti. Práve preto je to práve on, od ktorého sa majú investori čo učiť.

Čo sa teda môžete naučiť od Warrena Buffetta?

1) Nikdy neprichádzať o peniaze

„Mám dve pravidlá. 1. Nikdy neprichádzaj o peniaze. 2. Nikdy nezabudni na prvé pravidlo.“

Asi najdôležitejšie, čo nás Buffett učí, je robiť také investičné rozhodnutia, ktorými sa vyhneme trvalej strate kapitálu. Jednoducho povedané je potrebné rozlišovať medzi investovaním obchodovaním a vyhýbať sa rizikovým špekuláciám, kde hrozí, že prídete o peniaze. Namiesto toho je dôležité vyhľadávať také investičné príležitosti, ktoré z dlhodobého hľadiska po dôkladnej analýze prinesú požadovanú návratnosť pri prijateľnom riziku.

2) Dlhodobosť

„Mojou najobľúbenejšou dobou držania investícií je… navždy.“

Investovanie si vyžaduje čas. Nehovoríme tu však o mesiacoch či niekoľkých rokoch. Sám Buffett zdôrazňuje, že pokiaľ ide dobu kratšiu ako 5 rokov, tak sa o investovaní ani nedá hovoriť. Je to krátky čas na to, aby sa v plnej miere prejavil efekt zloženého úročenia. Sám Buffett je toho dôkazom. Najlepšie to môžete vidieť na grafe nižšie, ktorý zobrazuje ako rástol jeho majetok v čase. Miliardárom sa stal až ako 53-ročný v roku 1983. Od toho momentu ale jeho majetok rástol závratným tempom a v súčasnosti predstavuje 96 miliárd dolárov, pričom až 99 % jeho majetku nadobudol po 50-tke. To názorne ukazuje na silu zloženého úročenia v čase.

Zdroj: Forbes

3) Na cene záleží!

„Či už hovoríme o ponožkách alebo akciách, páči sa mi nakupovať kvalitný tovar, keď je jeho cena zjavne nízko.“

Buffett je zástanca hodnotového investovania, ktoré spočíva v snahe nakúpiť podhodnotené akcie kvalitných firiem za cenu, ktorá je nižšia ako ich vnútorná hodnota. Jednoducho povedané ide o to, kúpiť 1 dolár za 50 centov. Takýto prístup predstavuje potenciál veľkého zhodnotenia, nakoľko cena akcie v dlhodobom horizonte nasleduje jej vnútornú hodnotu a taktiež znižuje riziko.

V minulosti alebo aj dnes môžeme sledovať množstvo investorov, ktorí tlačia do nákupu akcií známych, populárnych a rýchlorastúcich spoločností (napríklad Tesla, Nikola Corporation) s vidinou vysokých výnosov, pričom sú za ne ochotní platiť takmer akúkoľvek cenu. Niečo podobné tu bolo aj na prelome tisícročí, kedy vrcholila dot-com bublina. Toto obdobie sa vyznačovalo prudkým nárastom akcií internetových spoločností, ktoré sa obchodovali sa vysoké násobky ich ziskov a o ktoré sa investori doslova bili. To vyústilo v ďalší rast cien týchto akcií a vtedajší odborníci, trhoví analytici aj profesionálni investori hlásali, že tieto rastúce spoločnosti sú jasná výhra, ich rast bude pokračovať a je prakticky jedno za akú cenu ich kúpite. Opak bol však pravdou, celá táto bublina nakoniec praskla a veľké množstvo týchto firiem skrachovalo. Výrazným spôsobom na to doplatili na investori, ktorí vtedy kupovali kvalitné firmy, avšak za výrazne vyššie ceny ako bola ich vnútorná hodnota.

Príkladom je spoločnosť Microsoft. Ktorá už vtedy bola kvalitnou a dobrou firmou. Investori, ktorí však jej akcie nakúpili na vrchole dot-com bubliny v roku 1999 za 58 dolárov, tak po následnom páde akcií museli čakať dlhých 17 rokov do roku 2016, kedy sa akcie dostali späť na pôvodnú cenu. To predstavuje extrémne dlhú dobu aj pre dlhodobého investora, a preto je potrebné, aby ste dbali na to, za aké ceny akcie nakupujete.

Zdroj: Google Finance

4) Držte sa svojho okruhu kompetencií!

„Riziko pramení z toho, že neviete, čo robíte.“

Buffett zdôrazňuje, že pre úspešné investovanie je dôležité zotrvať vnútri kruhu vlastných kompetencií. Čo tým vlastne myslí? Na trhu pôsobí veľké množstvo spoločností z najrôznejších odvetví a sektorov, s rozličnými predmetmi podnikania, s rozličnou štruktúrou a business modelom. Je priam až nemožné zorientovať sa medzi všetkými týmito spoločnosťami a pochopiť ako fungujú oni samotné a rovnako aj celý sektor, v ktorom pôsobia. Niektoré spoločnosti a odvetvia budú pre vás ľahko pochopiteľné a zrozumiteľné a iné menej. Inak treba pristupovať k analýze technologickej spoločnosti, inak k banke a inak k spoločnosti zameranej na ťažbu surovín, či k farma firme. Každý sektor a odvetvie má svoje špecifiká, čo sťažuje analýzu spoločností, ktoré v ňom pôsobia a dáva priestor pre chyby vo vašich investičných rozhodnutiach.

Podľa Buffetta je pri investovaní dôležité zamerať sa na spoločnosti a odvetvia, ktorým rozumiete a ktoré ležia v kruhu vašich kompetencií a znalostí a vyhnúť sa tým, ktoré ležia mimo. Preto je potrebné byť k sebe úprimný a priznať si čomu rozumiete a čomu nie a zamerať sa na to, čo je pre vás pochopiteľné. Takýto prístup prináša veľkú výhodu v tom, že vám značnú časť trhu vyčlení mimo váš kruh kompetencií a môžete sa venovať tomu čomu rozumiete, čím získate väčší prehlaď o menšom počte spoločností, ktoré budú pre vás atraktívne z pohľadu investovania. Výrazným spôsobom tak zvýšite pravdepodobnosť, že vaša investičná stratégia bude úspešná a zároveň minimalizujte riziko nesprávnych investičných rozhodnutí.

5) Úspešne investovať sa dá aj s málom peňazí

„Myslím, že by som mohol zarobiť 50 % ročne“

Medzi verejnosťou panuje názor, že úspešné investovanie si vyžaduje veľa peňazí. Opak je však pravou a aj s menším obnosom môžete dosahovať zaujímavé výnosy. Príliš veľký obnos peňazí môže paradoxne naopak brzdiť investovanie. Buffett disponuje hotovosťou v rámci Berkshire Hathaway v rádoch desiatok miliárd dolárov a jeho dlhodobý ročný výnos je niečo viac ako 20 %. No sám sa vyjadril, že keby mal k dispozícií iba 1 milión dolárov, tak by dosahoval výnos až 50 % ročne. Prečo si to myslí? Skrátka preto, lebo pri správe takého veľkého objemu kapitálu, aký má momentálne dispozícií, sa musí zameriavať na vyhľadávanie aj veľkých spoločností, kde by mohol umiestniť miliardy dolárov. Veľa zaujímavých príležitostí s potenciálom vysokého zhodnotenia však predstavujú spoločnosti, ktoré sú skrátka príliš malé na to, aby boli zaujímavé pre veľkých správcov aktív a veľké fondy. Museli by ich totiž kúpiť celé, čo nie je vždy žiadané. A na to presne Buffett naráža. S menším objemom peňazí si môžete dovoliť hľadať menšie spoločnosti mimo hlavných indexov a pozornosti veľkých investorov. To vám môže priniesť väčšie zhodnotenie, nakoľko pre menšie spoločnosti je ľahšie dosahovať veľké zhodnotenie (pre menšiu spoločnosť je ľahšie dosiahnuť 100% rast jej hodnoty z 1 milióna na 2 milióny dolárov, ako pre veľkú spoločnosť zo 100 miliárd na 200 miliárd dolárov).

6) „Nerobiť nič“

„Občas si úspešné investovanie vyžaduje nečinnosť.“

Toto tvrdenie sa môže na prvý pohľad zdať ako nezmyselné. Mnoho ľudí si  totiž myslí, že nadpriemerné výsledky pri investovaní sa dosahujú neustálou aktivitou, nákupom a predajom aktív, zmenami fondov či dokonca časovaním trhov. Pravdou ale je, že takéto kroky skôr ublížia našim investíciám a výnosom, ako im pomôžu. Dôvodov je hneď niekoľko, či už sú to poplatky spojené s neustálym nákupom, predajom a zmenou fondov alebo dane, ktoré vám ukrajujú z výnosov pri častých nákupoch a predajoch.

Buffett naráža najmä na to, že mnoho investorov má tendenciu neustále podliehať vplyvu okolia a médií, ktoré často prinášajú až príliš optimistické alebo príliš pesimistické správy zo svetových kapitálových trhov, alebo nie sú pripravení na prípadné ekonomické krízy a recesie. Títo investori tak buď v panike predávajú svoje pozície pri prepadoch trhov, čím realizujú stratu alebo impulzívne nakupujú vo veľkom niektoré akcie len preto, lebo rastú. Takéto nepremyslené a zbrklé konanie väčšinou vyústi k stratám ich investícií. Faktom ale je, že každá kríza netrvá dlho a akcie sa relatívne rýchlo vrátia na hodnoty pred krízou a z dlhodobého hľadiska, by ste si ani nevšimli, že prišiel nejaký prepad na trhoch. Preto Buffett prízvukuje, že je lepšie nerobiť nič a držať sa svojej dlhodobej stratégie.

Graf nižšie porovnáva výnosy jednotlivých druhov aktív a výnosy priemerného investora. Tu jasne môžeme vidieť, ako sa môžu spomínané neuvážené kroky prejaviť na výnosoch bežných investorov. Aj keď bol za posledných 20 rokov priemerný ročný výnos indexu S&P500 6,1 %, tak priemerný investor dosiahol za rovnaké obdobie výnos len 2,5 %. Pritom stačilo nakúpiť ETF fond na daný index a nerobiť už nič viac a výnos týchto investorov by bol výrazne vyšší.

Zdroj: J.P. Morgan

Osvojením si a dodržiavaniam aj takýchto jednoduchých princípov a rád od Warrena Buffetta môžete výrazným spôsobom zvýšiť výnosy vašich investícií, znížiť riziko a dosiahnuť stanovením investičné ciele.


Chcete participovať na výkonnosti finančných trhov a zhodnocovať vaše úspory dlhodobo a efektívne?

Poradiť sa o investovaní

Facebook Comments