Najčastejšie chyby Slovákov pri narábaní s peniazmi

Narábanie s peniazmi určite nie je jednoduchá záležitosť. Nikto z nás nechce žiť s pocitom, že nevie, či mu do ďalšej výplaty ostanú peniaze na jedlo alebo bývanie. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sa na každom kroku stretávame s reklamami, ponukami a akciami, ktoré neustále lákajú na míňanie. Preto je dobré si pripomenúť časté chyby Slovákov v súvislosti so spravovaním financií. Možno zistíte, že aj vy môžete ušetriť viac.

Nízka úroveň vzdelania o peniazoch

Nedostatočná finančná gramotnosť Slovákov sa spomína v prieskumoch už dlhé roky. Jej úroveň síce postupne rastie, no potenciál na zlepšenie je stále obrovský. Na školách je finančná gramotnosť často zanedbávaná. Preto je dôležité, aby ste sebe, ale aj vašim blízkym poskytli informácie na túto tému z iných zdrojov. Napríklad web Hyperfinancie.sk sa zameriava práve na zrozumiteľné podanie najdôležitejších informácií v tejto oblasti. Hlavné ale je nebáť sa o financiách rozprávať – či už s deťmi alebo rodinou a známymi.

Nízka finančná rezerva

Život prináša rôzne nečakané situácie, za ktoré často treba platiť. Môže to byť čokoľvek od pokazenej práčky až po neschopnosť pracovať a následný výpadok príjmu. Pre tieto nehody by ste mali mať odloženú rezervu. Slováci zvyknú „krízové úspory“ zanedbávať, čo ich v prípade nehody núti zadlžovať sa. A pokiaľ chcete dosiahnuť čo najväčšiu finančnú stabilitu, dlhom by ste sa mali vyhýbať.


TIP: Vhodná výška finančnej rezervy je individuálna a preto neexistuje jedno „správne“ číslo. Väčšinou sa odporúča mať odložených 3-6 výplat.


Chýba kritické myslenie

Chyby nerobíme iba v nedostatočnom šetrení, ale aj v nadmernom míňaní. Dôvody sú rôzne, ale často sa opakuje:

  • snaha zapôsobiť na okolie vecami drahšími, než si môžeme dovoliť
  • nakupovanie pre zlepšenie nálady
  • impulzívne nakupovanie vecí, ktoré reálne nevyužijeme

Ak chcete získať finančnú stabilitu, musíte nad svojimi výdavkami začať kriticky rozmýšľať.

Nemyslíme do budúcna

Najmä medzi mladými ľuďmi sa môžete často stretnúť s myšlienkou, že peniaze sú na to, aby sa míňali. Radšej sa teraz zadlžia, nakúpia si drahé veci a dúfajú, že všetko stihnú včas splatiť. S týmto nastavením mysle si možno užijete mladosť, ale žiť vo vyššom veku bez úspor bude veľmi náročné. Snažte sa teda nájsť nejaký vhodný kompromis. Občas si doprajte trochu luxusu, ale nezabudnite odkladať na dôchodok.

Bojíme sa investovať

Najčastejšími prekážkami sú strach z rizika a nedostatočný prehľad v oblasti investovania. Na sporiacom účte je istota, že o peniaze neprídete. Avšak úroky sú minimálne v porovnaní s tým, ako sa peniaze dokážu zhodnotiť pri správnej investícii. Nebojte sa investovať, lebo ste vo filme videli, ako niekto v priebehu týždňa prišiel o všetky svoje úspory. Dnes môžete investovať do rôznych fondov, ktoré nie sú veľmi rizikové a poskytujú slušné zhodnotenie vašich peňazí. Stačí sa len informovať, prípadne poradiť s odborníkom.

Ak ste sa v spomenutých chybách našli, nemajte strach. Najdôležitejšie je si uvedomiť, že danú chybu robíte. Potom je už jednoduché na nej pracovať a v budúcnosti sa jej vyhýbať. Neváhajte a čo najskôr na svojich zručnostiach s peniazmi začnite pracovať.

Facebook Comments