Po ETF budú od dane oslobodené aj investície v podielových fondoch

Investovať na Slovensku nebolo nikdy výhodnejšie! 🙂 Po ETF fondoch sa totiž oslobodenia od dane z výnosu dočkajú aj podielové fondy. Podmienkou na oslobodenie výnosu z podielových fondov je držba podielových listov minimálne 3 roky. Tento zákon z dielne politickej strany SaS nadobudne účinnosť od januára 2024.

Detailné znenie zákona na obrázku nižšie:

Zdroj: Facebook stránka poslanca NR SR Petra Cmoreja

Zmeny sa týkajú nie len podielových fondov ale investícií všeobecne

Súčasťou schválených zmien v zákonoch je aj:

  • Časový test 3 roky pre investície, ktoré doteraz neboli oslobodené od dane
  • Oslobodenie tuzemských podielových fondov od zrážkovej dane (po troch rokoch)
  • Zrušenie zdravotných odvodov v prípade kryptomien
  • Nebude sa zdaňovať výmena jednej kryptomeny za druhú
  • Zisk z kryptomien bude po roku držania podliehať dani 7%
  • Zlepší sa dostupnosť alternatívnych investičných fondov znížením minimálnej investície na 50 tisíc EUR a zvýšením limitu kvalifikovaných investorov na 30 %

Zdroj: Facebook stránka poslanca NR SR Petra Cmoreja

Ako túto možnosť využiť?

Ak máte v súčasnosti svoje peniaze uložené vo vkladových produktoch ako sú vkladné knižky, stavebné sporenia, sporiace účty, termínované vklady,… za zváženie stojí ich presun do produktov kapitálového trhu – či už burzovo obchodovaných ETF fondov alebo (klasických) podielových fondov.

Je pravda, že investovaním na kapitálových trhoch podstupujete istú mieru investičného rizika a z pohľadu rizika sa napríklad taký termínovaný vklad a investovanie do podielových fondov nedá a nesmie porovnávať. V termínovanom vklade máte jasne garantovanú úrokovú sadzbu, zatiaľ čo v podielových fondoch nie je výnos presne garantovaný a nedá sa s určitosťou predpovedať.

Avšak výhodou za takéto podstúpené investičné riziko je výnos, ktorý za istých podmienok nepodlieha zrážkovej dani a je celý iba váš.

Ak chcete tipy na krátkodobé investovanie od 3 do 10 rokov pre maximálne využitie daňovej úľavy, tak tie nájdete v článku tu: Tipy na krátkodobé investovanie a tvorbu finančnej rezervy

Chcem investovať

Facebook Comments