Podnikáte ako finančný sprostredkovateľ? – toto by ste mali vedieť!

Dennou rutinou finančného sprostredkovateľa je ľuďom radiť, ako by mali efektívne hospodáriť so svojimi peniazmi – ako poradca im odporúčate kryť riziká prostredníctvom poistenia, tvoriť si finančné rezervy či zbytočne nepreplácať na drahých úveroch. Finálne riešenie, ktoré na striebornom podnose dáte vašim klientom, je potom mixom vašich kompetencií, informovanosti a správneho úsudku.

Za predpokladu, že toto remeslo robíte dlhodobo, s najlepším úmyslom a zodpovedne, nemali by ste mať o klientov núdzu. Obzvlášť, ak vaši klienti pri spolupráci s vami postrehnú značnú dávku empatie a odbornosti.

Avšak ani to vám nezabezpečí taký stav, že sa finančným poradenstvom uživíte…

Nábor, nábor, nábor…

Na Slovensku zhruba 9/10 finančných sprostredkovateľov ukončí svoje podnikanie do jedného roka. Problém vidím v nastavení MLM systému väčšiny maklérskych domov – keď finančný sprostredkovateľ nemá primárny záujem o poskytovanie služieb finančného poradenstva ale len hľadá do obchodnej siete pod seba finančných sprostredkovateľov, ktorí by túto činnosť robili namiesto neho.

Je to akokeby ste sa chceli hneď dostať na riaditeľskú pozíciu a to bez toho, aby ste si niekedy vyskúšali procesy na najnižších úrovniach firmy. Je jasné, že takýto systém nie je založený na kvalite poskytnutých služieb pre klienta, ale len na bohapustom nábore nových a nových spolupracovníkov.

Na tento systém potom dopláca samotný zákazník, ktorý hľadá odbornú pomoc ale tá sa mu mnohokrát ani nedostane. Do radov sprostredkovateľov sa potom dostávajú ľudia, ktorí tam nemajú čo hľadať – čerství maturanti, podnikavci s pofidérnou minulosťou, rôzne kaderníčky či stavební robotníci – aj im sa motivačne odprezentuje šanca na úspech, a to napriek tomu, že na túto odbornú profesiu zjavne nemajú vlohy či intelekt.

Provízny cash-flow môže tiecť aj inak

Tento systém je možné opraviť a to jedine tak, že sa bude klásť dôraz na tie najspodnejšie priečky MLM modelu, ktorý tvoria obchodníci – áno, tí obchodníci, ktorí sa pracne stretávajú s klientmi a riešia ich požiadavky. Na to je potrebné zmeniť provízny cash-flow a odkloniť ho od tých najvyšších poschodí MLM siete smerom nižšie. Odborníci na financie môžu vyrásť iba v takom MLM modeli, v ktorom budú mať aj na tých najnižších priečkach dostatočne vysoké provízie. A nebudú teda nútení hľadať ľudí do siete pod nimi.

Porovnanie rozdelenia provízií pre finančných sprostredkovateľov (obchodníkov) v dvoch rôznych MLM modeloch na Slovensku


Pozri si, ako veľký môže byť rozdiel medzi MLM modelmi v tomto článku: Kariéra finančného sprostredkovateľa – maklérsky dom vyberajte obozretne!


Od bezhlavého náboru ľudí z ulice sa pozornosť odkloní buď na hľadanie odborníkov z radov konkurencie, ktorým budú môcť poskytnúť lepšie podmienky, alebo na podstatu samotného remesla podporenú odbornosťou. Ak budú obchodníci dobre zaplatení, tak si na vyriešenie požiadavky jednotlivého klienta budú môcť vyčleniť viac času.

Chceš urobiť kariéru ako finančný sprostredkovateľ?

Ak ťa finančné sprostredkovanie baví, chceš sa ním živiť ale odmietaš participovať na náborovom marazme, nasledujúce riadky sú určené práve tebe.

Opýtaj sa sám seba: „Kde je vyššia pravdepodobnosť, že urobíš ako finančný sprostredkovateľ kariéru?“ Či to bude v takom MLM systéme, kde je enormná fluktuácia pracovnej sily pretože sú obchodníci v ňom provízne nedocenení, alebo v takom systéme, kde sa finanční sprostredkovatelia na najnižšej priečke môžu poctivým a odborným poradenstvom riadne uživiť?

Ako poctivý finančný sprostredkovateľ – odborník, sa týmto remeslom budeš môcť seriózne živiť. Musíš sa však odtrhnúť od nezdravého MLM modelu, ktorý si ponechá kľudne aj 50 % celkovej provízie, ktorú na stretnutiach s klientmi pracne vyrobíš.

Tie najväčšie maklérske domy na Slovensku fungujú práve týmto nezdravým klasickým MLM modelom. Z tvojej provízie sa najprv vyplatí „manšaft“ nenažraných majiteľov, akcionárov, riaditeľov, reklamných agentúr, zadotujú sa všakovaké plesy, meetingy, párty a až tak sa omrvinky z provízie dostanú k tebe.

Spomenieš si na moje slová, keď ťa omrzí tlieskať riaditeľom za to, že si kúpili nové Bentley, zatiaľ čo ty máš žilu na čele z toho, ako začínajúci živnostník utiahneš sociálne a zdravotné odvody. Áno, aj taký bizár ako je krst áut sa v týchto MLM-kách robí…

A nezabudni, ak si nespokojný, tak s tým niečo rob! Nie si predsa strom, aby si zotrvával na jednom mieste. 😉

NAPÍŠ MI

Facebook Comments