Porovnali ste si už rozdiely sprostredkovateľských firiem? Ste v tej vašej spokojný?

Ste finančný sprostredkovateľ? Či už vás nalákali na pohovor s čerstvým maturitným vysvedčením a ešte vám nie je jasné, kde ste a čo bude vašou náplňou práce, alebo ste starý harcovník a financie robíte dlhé desaťročia, tieto riadky by ste si rozhodne mali prečítať.

Ako finančný sprostredkovateľ máte na slovenskom trhu na výber spomedzi stoviek sprostredkovateľských firiem. Počet samostatných finančných agentov je celkovo 423 – údaj NBS z 12/2022.

Najväčšie sprostredkovateľské firmy na Slovensku

Či už figurujete ako živnostník, s.r.o.-čka alebo využívate štatút slobodného povolania, ako Podriadený finančný agent (PFA) máte právo vybrať si, s ktorým maklérskym domom (SFA) nadviažete spoluprácu.

Koľko agentov majú k dispozícii najväčšie sprostredkovateľské firmy na trhu

Samostatný finančný
agent (SFA)

Počet PFA
– údaj NBS z 12/2022

OVB Allfinanz Slovensko

3 272

Finportal

1 879

Partners Group SK

1 267

FinGO.sk

1 126

Swiss Life Select

740

Universal maklérsky dom

692

Brokeria

674

Prosight Slovensko

525

Winners Group

464

Insia SK

375


Zaujímavosťou je fakt, že štyri najväčšie SFA majú pod sebou zazmluvnených až 60 % z celkového počtu PFA.


A využite toto svoje právo naplno, pretože medzi sprostredkovateľskými firmami (SFA) existujú kruciálne rozdiely a to nie len vo firemnej kultúre, spôsobe prezentácie, kvality odvedenej práce, preferovaných finančných produktoch,… ale aj v tom, akú províziu vám z provízneho koláča ako Podriadenému finančnému agentovi pustia.

Budete spokojný aj s polovičným platom?

Predstave si, že pracujete ako operátor výroby v automobilke, kde vám vyplácajú mesačnú mzdu 1 000 €. A predstavte si aj to, že hneď oproti je závod konkurenčnej automobilky, ktorý pri porovnateľných podmienkach a za rovnaký odpracovaný čas vypláca operátorom výroby mzdu 2 000 € mesačne. Uvažovali by ste v takomto prípade o zmene zamestnania?

Môže sa to zdať ako utópia, ale nie je. Na slovenskom trhu naozaj nájdete sprostredkovateľské firmy, ktoré svojim PFA vyplácajú aj o ½ provízii menej, ako tie iné. Otázka je, či ste si ako PFA urobili trhový prieskum alebo nie a či o tej „2 000 eurovej firme“ viete. A možno zistíte, že ste boli spokojný iba preto, lebo ste boli málo informovaný…

Spôsob redistribúcie provízií v sprostredkovateľských firmách môže byť radikálne odlišný:

Porovnanie rozdelenia provízií pre finančných sprostredkovateľov (obchodníkov) v dvoch rôznych MLM modeloch na Slovensku

V Maklérskom dome A dostane najlepší obchodník 46% z celkovej provízie z predaja finančného produktu, pričom v maklérskom dome B dostane až 81% z celkovej provízie. Nepripomína vám to ten príklad s operátormi výroby v automobilke?

Ak celková provízia z predaja finančného produktu činí 1 000 €, tak obchodník na najvyššej pozícii v maklérskom dome A dostane zaplatené 460 €, zatiaľ čo ten v maklérskom dome B uvidí až 810 €.

A aby toho nebolo málo, vypracovať sa na najvyššiu obchodnícku pozíciu, je v maklérskom dome A náročnejšie ako v maklérskom dome B – viac sa dočítate tu: Maklérsky dom vyberajte obozretne!

Provízie nie sú všetko

Debata sa nesmie zastaviť iba pri províziách, v podnikaní vo financiách je dôležité nájsť akýsi konsenzus – zdravú rovnováhu medzi províznym ohodnotením, dobrými vzťahmi v kolektíve a odborno-technologickým supportom.

Ak vám napríklad váš aktuálny SFA nedokáže zabezpečiť vyspelé online porovnávače, odborné vzdelávanie, nedostávate žiadne dopytové leady na klientov a popri tom máte ešte polovičné provízie oproti konkurencii,… vedzte, že ani nadštandardne dobré vzťahy v kolektíve to bohužiaľ nezachránia…

V ktorej sprostredkovateľskej firme ako PFA pôsobíte a prečo?

NAPÍŠTE MI

Facebook Comments