Porovnanie spotrebných úverov
So spotrebným úverom príde počas života do kontaktu väčšina ľudí. Či už človek potrebuje peniaze na dofinancovanie hypotéky, kúpu auta, novej práčky prípadne na zaplatenie dovolenky. Je jasné, že kúpu niektorých vecí nie je vhodné riešiť zadĺžením sa. Získanie spotrebného úveru si tak vždy dobre premyslite.
Vybavenie spotrebného úveru je oproti hypotékam a podnikateľským úverom výrazne ľahšie na vybavenie. Hlavným dôvodom je, že v prípade spotrebných úverov nie je potrebné ručenie majetkom, nakoľko výška spotrebných úverov sa pohybuje v rádovo nižších sumách (maximálne do 25 000 €), ako je tomu pri hypotékach. Banka teda nevyžaduje od klienta ručenie majetkom, čo však znamená, že zvýšené riziko musí kompenzovať vyššími úrokmi.
Kde zobrať spotrebný úver?
Väčšina ľudí ide vybavovať spotrebný úver do banky, v ktorej majú vedený bežný účet. Tento postup môže byť v niektorých prípadoch výhodný. Banky ponúkajú pre klientov, ktorí majú u nich bežný účet, predschválené spotrebné úvery. Musí ísť samozrejme o aktívnych klientov, ktorí svoj účet bežne využívajú. To, že má klient v banke vedený bežný účet automaticky neznamená, že dostane aj výhodnejší úrok. Takisto klient nemôže dopredu vedieť, že konkurenčná banka mu neponúkne výhodnejší úver.
TIP: Rôzne banky sa špecializujú na rôzne produkty. Väčšie banky poskytujú vyššie úvery, menšie banky sa preto budú špecializovať práve na menšie úvery – spotrebné úvery. Z toho teda vyplýva, že existuje veľká pravdepodobnosť, že najvýhodnejší spotrebný úver získate v menšej banke.
Medzi najväčšie banky z pohľadu podielu na trhu na Slovensku patria Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, ČSOB banka a Tatrabanka. Tieto banky samozrejme poskytujú aj spotrebné úvery ale nenájdete v nich najvýhodnejšie podmienky pre široké spektrum klientov. Najlacnejšie spotrebné úvery je potrebné hľadať niekde inde.
Paradoxne ani jedna z veľkých bánk aktuálne neponúka najlacnejšie spotrebné úvery. Najlepšie podmienky pri spotrebných úveroch aktuálne v roku 2018 ponúkajú tieto banky:
- mBank
- OTP banka
- Poštová banka
POZOR: Pri vybavovaní hypotéky je obvykle najrozumnejšie získať spotrebný úver priamo v banke, ktorá poskytuje hypotéku. Celkové vybavovanie náročného úveru akým je hypotéka sa už len o trochu predĺži vybavením spotrebného úveru. Obzvlášť v prípade, že úver vo vzťahu k výške príjmov vychádza „natesno“ nie je dobré špekulovať s inou bankou a následne zistiť, že po získaní hypotéky vám spotrebný úver v inej banke už z dôvodu zadĺženia nedajú.
V roku 2018 to už ide skoro celé online
Už aj pri úveroch sa pomaly dostávame do štádia, že kompletné vybavenie úveru bude možné celé online. Zatiaľ sa to týka spotrebných úverov no jedna návšteva banky je ešte stále potrebná. Ale aj tak je celé vybavenie v niektorých bankách výrazne jednoduchšie.
Priekopníkom na digitálnom poli medzi bankami je jednoznačne mBank. V spolupráci s externým finančným agentom je možné získať spotrebný úver už aj bez návštevy predajného miesta. Samotný podpis úveru je však stále možný len na predajnom mieste mBank.
Externí sprostredkovatelia s výhodou!
Veľmi dôležitý je fakt, že vybavenie spotrebného úveru v mBank prostredníctvom externého finančného agenta znižuje úrokovú sadzbu spotrebného úveru.
Naproti tomu, ak klient príde do mBank sám získa vyšší úrok, ako v prípade, že spotrebný úver vybaví cez externého finančného agenta, ktorý ma okrem iných zmluvných bánk v ponuke aj mBank. A ešte to má aj jednoduchšie.
V prípade záujmu o podanie žiadosti o úver a predbežné schválenie nám napíšte cez kontaktný formulár:
- A ak už spotrebné či hypotekárne úvery máte, nebojte sa opýtať aj na možnosti ich refinancovania a konsolidácie.
- Aktuálne sa sadzba za refinančné hypotéky pohybuje na úrovni 1% a tiež niektoré banky preplatia poplatok za prenos úverov mimo obdobia fixácie.
- Pri drahých spotrebných úveroch môžete úver refinancovať a znížiť si úrokovú sadbu v niektorých prípadoch aj o viac ako 5% p.a.
Čo pri spotrebných úveroch sledovať?
Ak sa predsa len rozhodnete, že si pôjdete spotrebný úver vybaviť na vlastnú päsť, zistite si najmä nasledovné parametre spotrebného úveru:
- Úroková sadzba
- RPMN (celkové náklady úveru)
- Výška poplatku za poskytnutie
- Poplatok za predčasné splatenie úveru
Tieto čísla rozhodnú o konečnej výhodnosti spotrebného úveru v konkrétnej banke.