Prečo investovať vo chvíli, keď je trh nízko?

Trhové prepady sú nočnou morou mnohých investorov. Či už je reč o menších korekciách alebo výraznejších prepadoch, ako tomu bolo na začiatku roka 2020 v dôsledku koronavírusu, mnoho ľudí sa pri pohľade na pokles hodnoty svojho portfólia neubráni zúfalstvu a v panike stláča tlačidlo SELL.

Pritom je to pravý opak toho, čo by v tej chvíli mali robiť. Naša psychika je ovplyvňovaná emóciami, pretože sme naprogramovaní na to, aby sme v každej kríze, snažiac sa zabrániť ďalším stratám, stavili na istotu – v skutočnosti by sme však prepad trhu mali vnímať ako akciovú zľavu.

Prečo sa oplatí investovať aj vo chvíli, keď je trh nízko? Poďme sa na to pozrieť!

Kúzlo pravidelného investovania

Pokiaľ investujete v dlhodobom horizonte, mali by ste sa riadiť princípom pravidelného investovania alebo stratégiou DCA, čo v praxi znamená to isté. Myšlienka tohto konceptu je založená na pravidelnom investovaní určitej čiastky do určitého aktíva, napríklad 100 € do ETF na index S&P 500 každý mesiac bez ohľadu na to, čo sa na trhoch aktuálne deje.

Ak takto postupujete pravidelne, v podstate si krásne spriemerujete cenu aktíva. Niekedy síce nakúpite za draho, ale budete automaticky dokupovať aj počas trhových korekcií. Keďže sa trhy doteraz skôr či neskôr z každého prepadu spamätali, nákupy vo chvíli, keď je svet financií otriasaný hrôzou z neistej budúcnosti, sa vám v budúcnosti zaručene zhodnotia.

Nesnažte sa načasovať trh

Na tomto mieste je však nutné zdôrazniť, aby ste sa nepokúšali o jeden klasický investorský zlozvyk – časovanie trhu. Ten sa zakladá na čakaní na cenovú korekciu a nakupovaní vo chvíli, keď má investor pocit, že trh dosiahol svoje dno.

Existuje nespočetné množstvo štúdií potvrdzujúcich skutočnosť, že stratégia pravidelných nákupov, kedy dokupujete nové pozície bez ohľadu na aktuálnu cenu aktíva, je omnoho lepšia ako nákup v čase, keď trh dosahuje svoje cenové dno.

Ľudia sú tvory, ktoré majú prirodzené sklony k vyhľadávaniu rôznych vzorcov. Trhy sú ale predovšetkým nepredvídateľné a nikto nevie, čo sa bude diať o týždeň, mesiac ani o rok.

Dodatočné dokupovanie počas trhových korekcií

Výhody pravidelného investovania už poznáte a naviac viete aj to, prečo nemá zmysel nákupy časovať. Aj napriek tomu sú trhové korekcie a prepady mimoriadnou udalosťou, ktorú by bol hriech nevyužiť. Môžete si napríklad vyčleniť určité dodatočné prostriedky, ktoré budete investovať len v prípade neobvyklých situácií – napr. pri prepade o 10 %, 20 %, 30 % a pod.

Tento prístup vám na konci vášho investičného horizontu prinesie naozaj zaujímavé zhodnotenie, pretože budete vlastniť viac pozícií nakúpených vo chvíli, keď sa trh významne odchýlil od svojich optimálnych hodnôt.


Príklad: Ak nakúpite nejaké aktívum za 100 € a jeho cena sa prepadne na 80 €, kúpte ho znova. Práve ste si cenu spriemerovali na 90 €, takže akonáhle sa cena danej akcie alebo čohokoľvek iného dostane naspäť nad 90 €, vy už budete v pluse.


Čo rozhodne nerobiť, keď je trh nízko

Na záver pre vás máme niekoľko rád, čo nerobiť, keď sú trhy v červených číslach. V prvom rade sem patrí panika a neuvážené predaje, ale aj už zmieňovaná snaha o načasovanie trhu, ktorá vo väčšine prípadov končí neúspechom.

Nepredávajte svoje akcie len preto, že klesli – vnímajte danú situáciu ako akciovú zľavu, v ktorej máte možnosť lacno nakúpiť a zvýšiť tak svoje budúce bohatstvo!

Facebook Comments