Prichádza finančný advent – ideálny čas na upratanie si financií

S prvou zapálenou sviečkou na adventnom venci prichádza obdobie, kedy si môžete upratať nie len vo svojich príbytkoch, ale ideálne aj vo svojich financiách. Na čo by ste sa mali do konca roka v rámci finančných produktov zamerať?

Finančné rezervy

Navýšenie vkladu do sporenia o infláciu či o nárast vášho príjmu – ak si sporíte pravidelne a dlhodobo, napríklad v Profi Sporení, odporúča sa splátky do sporenia raz za čas navýšiť aspoň o tempo inflácie prípadne je dobré do mesačného vkladu premietnuť aj rast príjmu ak k nemu počas roka došlo. Podľa vašich finančných možností by ste mali do sporenia poslať o 5-10% vyšší mesačný vklad. Ak to vaša finančná situácia umožňuje, prenastavte si trvalý príkaz.

Ak vám zamestnávateľ prispieva na III. pilier a chcete využiť maximálnu daňovú úľavu z doplnkového dôchodkového sporenia, je potrebné doň počas roka 2023 navkladať sumu aspoň 180 € vašich príspevkov (bez príspevkov zamestnávateľa). Do konca roka to ešte stíhate. V novom roku ušetríte plných 34,2 € na daniach… a priletia k vám ako Santa na saniach.

Predošlé roky boli sporiace účty prehliadané kvôli nízkym úrokovým sadzbám. Doba sa zmenila a s rastom sadzieb prišli aj nové zaujímavé ponuky bánk, ktoré sú vhodné na umiestnenie krátkodobej (železnej) rezervy. Ak ste počas roka nemali čas prelustrovať ponuky sporiacich účtov, urobte to teraz, počas adventu. Nečakajte na zlaté prasiatko… ani ja už nemusím, ja už ho vidím!

Pripraviť sa na nárast splátky za hypotéku

S nárastom úrokových sadzieb nerástli len úroky na sporeniach, ale aj splátky hypoték. Ak vám fixácia hypotéky končí do 1,5 roka odo dnes, kontaktujte finančného poradcu. Bude vám vedieť poradiť, ako si zafixovať aktuálne podmienky úveru tak, aby ste zamedzili prípadnému zdražovaniu. Je jedno, či ste z východného, západného alebo stredného Slovenska – naši odborníci na hypotéky makajú aj počas adventu sťa Santovi škriatkovia zo severného pólu.

Viete, že sa vám splátka hypotéky neskôr navýši? Pripravte sa na túto situáciu už teraz a tvorte si finančnú rezervu, ak je to možné.

Prekontrolovať životné aj neživotné poistenia

Zlým deťom nosí čert uhlie, zlým rodičom zdražovanie životného poistenia… Či chceme alebo nie, životné poistenie medziročne zdražie, no týka sa to len nových zmlúv, ktoré uzatvoríte v novom roku. Rozdiel medzi zmluvou životného poistenia uzatvorenou v novom a starom roku je zhruba 6%. Ak uvažujete o životnom poistení, nečakajte na čertovské ceny, vybavte si ho ešte v starom roku.

V zime sa občas aj čerti ženia a pod ťarchou snehu sa lámu strechy domov. Hladné lesné zvery z toho potom vbiehajú pod kolesá áut ala kamikadze a na klzkých cestách dostanete viac hodiniek ako mal slávny Diego Maradona. Nenechajte sa prekvapiť bujarými prírodnými živlami a prekontrolujte si, alebo si nechajte odborne prekontrolovať, poistenie bývania či vášho auta, teraz je na to správny čas. Nedopusťte, aby vám Grinč ukradol Vianoce a urobte tak ešte skôr, ako z vás zemetrasenie vytrasie aj to posledné euro.

Oddýchnite si a určite sa nezadlžujte!

Advent a vianočné sviatky sú ideálne na načerpanie nových síl a trávenie času so svojou rodinou, aj keď podľa psychológov sú práve Vianoce tým najstresovejším obdobím roka.

Neprepadnite bezhlavému nakupovaniu a nech vám ani nenapadne kvôli darčekom siahať po drahých spotrebných úveroch. Dnes úrokové sadzby spotrebných úverov začínajú pokojne aj niekde na snehuliakovskom čísle 8 (% p.a.) a s takýmito úrokmi sa už neradno zahrávať!

Prikrývajte sa takou perinou na akú máte a prenechajte bezhlavý konzum tým, ktorí ešte neprišli na to, že Vianoce nie sú, nikdy neboli a ani nikdy nebudú o darčekoch… 😉

CHCEM SI UPRATAŤ FINANCIE

Facebook Comments