Ako funguje daňový bonus na hypotéky pre mladých?

Zmeny v podpore bývania pre mladých sa týkajú aj hypoték. Od 1. januára 2018 fungujú zvýhodnené hypotéky pre mladých na inom princípe. Spôsob poskytovania štátnej pomoci k hypotéke sa zásadne zmenil a zvýhodnenú úrokovú sadzbu tak vystriedal daňový bonus na zaplatené úroky.

Daňový bonus na hypotéky pre mladých v praxi

Ak mladí žiadatelia splnia podmienky pre pridelenie zvýhodneného úveru, tak si budú môcť v daňovom priznaní znížiť celkovú daňovú povinnosť až do výšky 50% zo zaplatených úrokov (max. 400 eur) v danom roku.

Za rok 2018 sa bude podávať väčšina daňových priznaní až koncom marca 2019. To znamená, že až niekedy začiatkom roka 2019 sa dozvieme, ako budú daňové zvýhodnenia hypoték realizované v praxi.

Platí, že po novom sa o zvýhodnenie k hypotéke musí zaujímať sám žiadateľ úveru, nakoľko toto zvýhodnenie nezíska automaticky. Pre to, aby získal polovicu zaplatených úrokov späť, potrebuje z banky v ktorej má hypotekárny úver Potvrdenie o zaplatených úrokoch pre rok 2018.

Potvrdenie o zaplatených úrokoch v e-bankingu

Podľa slov 2 najväčších slovenských bánk (neoficiálne vyjadrenie z konferencie na tému úvery) by si mal „Potvrdenie o zaplatených úrokoch“ za konkrétny rok klient nájsť vo svojom e-bankingu.

Ak klient splní podmienky pre zvýhodnenie (limit na vek, príjem a účel úveru), banka by mu automaticky mala tento dokument sprístupniť na stiahnutie v e-bankingu, aby ho klient mohol mal mať k dispozícii k daňovému priznaniu.

daňovom priznaní si daň zníži o polovičnú časť zaplatených úrokov v príslušnom roku. Takéto zvýhodnenie môže využiť až v piatich daňových priznaniach nasledujúcich po sebe.

Koľko sa dá ušetriť so zvýhodnenou hypotékou?

Veľmi náročná otázka, ktorú nejde zodpovedať všeobecne. Modelový príklad však zodpovie túto otázku aspoň pre modelového klienta.

Výška hypotekárneho úveru pre mladých

50 000 €

Doba splatnosti úveru

30 rokov

Úroková sadzba úveru

1,49 % p.a.

Splátka úveru

172 € / mesačne

Zostatok istiny úveru na konci 5. roka

43 138 €
Zaplatené splátky za 5 rokov

10 340 €

  • z toho zaplatené úroky za 5 rokov

3 474 €

Daňová úľava (bonus) za 5 rokov

1 738 €

Úspora (nepriamo) na splátke
počas prvých 5 rokov

29 € / mesačne
(t.j. 17% z mesačnej splátky úveru)

Klient v modelovom príklade, ktorý spĺňa podmienky pre daňový bonus na zaplatené úroky, by počas prvých 5 rokov celkovo ušetril na zaplatenej dani 1 738 eur, čo je v prepočte v priemere zhruba 29 eur mesačne. Nepriamo (cez zníženie daňovej povinnosti resp. cez vrátku dane), sa mu splátka úveru zníži o 17% počas prvých 5 rokov.

Detaily o daňovom bonuse na zaplatené úroky si môžete prečítať v článku: Hypotéka pre mladých od roku 2018 – daňový bonus

Facebook Comments