ETF Investovanie pre deti – koľko deťom nasporíte z 50 eur mesačne za 18 rokov?

Väčšina rodičov chce deťom pomôcť pri štarte do dospeláckeho života. Dôvodov, prečo by sa „finančná injekcia“ deťom v dospelosti zišla je hneď viacero. Možno si medzi nimi nájdete tie svoje.

Dôvody, prečo sporiť deťom

Bývanie s rodičmi aj po tridsiatke

Slovenské deti opúšťajú rodičovské hniezda pomerne neskoro. V porovnaní s krajinami Európy sme na chvoste tejto štatistiky. Mladí Slováci opúšťajú domov v priemere po dovŕšení veku 30 rokov, pričom priemer európskych krajín je 26 rokov. Ak chcete, aby sa vaše dieťa v dospelosti osamostatnilo skôr, s peniazmi zo sporenia mu k tomu v budúcnosti pomôžete aj finančne.

Vlastné bývanie už nezafinancujeme 100%-tnou hypotékou

Kým je v zahraničí zaužívané nájomné bývanie, na Slovensku je trh nájomného bývania málo rozvinutý. Slováci priam preferujú bývanie vo vlastnom. V Európe vynikáme vlastníctvom nehnuteľností, no a v snahe vlastniť nehnuteľnosť na bývanie sa súčasná mladá generácia na Slovensku posledné roky zadĺžila rýchlejším tempom ako priemer Európy. Napomohli tomu aj výrazne lacné hypotéky, ktoré sa ale rokmi sprísňovali natoľko, že dnes získať hypotéku na plných 100% ceny bytu nie je možné. Preto je dôležité, aby sme pri žiadosti o hypotéku vedeli časť z ceny nehnuteľnosti dofinancovať z vlastných zdrojov. Dobre je mať našetrených aspoň 10% z ceny nehnuteľnosti, ideálne až 20% alebo viac.

Štúdium na univerzite

Ak chcete svojmu dieťaťu umožniť vysokoškolské štúdium, pocíti to aj vaša peňaženka. Síce sú slovenské vysoké školy ešte stále financované zo štátnych peňazí, no kto vie ako to bude o pár desiatok rokov. Trendom v zahraničí sú platené vysoké školy. V USA si študenti kvôli mimoriadne nákladnému štúdiu na univerzite berú vysokoškolské pôžičky, ktoré potom splácajú aj dlhé desaťročia. Bude to finančne náročné, ak by sa podobný systém financovania univerzít nastavil aj na Slovensku, vylúčené to však nie je. Ak by aj k tomu nedošlo, počas štúdia vaše deti nebudú môcť plnohodnotne zarábať. Letná brigáda, či part-time pracovný pomer popri štúdiu, nikdy nenahradia plnú mzdu. Bude dobré, ak im na štúdium, študijné materiály, či živobytie trocha pomôžete.

Nákladné športy a krúžky

Hokej, balet, tenis, lyžovanie, plávanie, klavír, nemčina či angličtina… Všetky tieto vedľajšie záujmové aktivity vašich detí stoja nemalé peniaze. Keď deťom začnete sporiť už od narodenia, budete mať pre nich pripravený budget, ktorý môžete zmysluplne minúť. Nikdy neviete či vo vašom dieťati nedrieme nový Sagan, Bondra, Hamšík, Vlhová alebo Cibuľková. Bez budgetu navyše vyčleneného na krúžky či trénera to žiaľ ani nebudete môcť nikdy zistiť.

Ako začať sporiť deťom?

Pri pravidelnom investovaní pre deti na dlhé obdobie sú vhodnou voľbou akciové ETF portfólia. Pasívne investovanie do ETF fondov má pre investorov obrovské množstvo výhod:

  • (+) Extrémne nízke poplatky – bežne odplata za správu indexových fondov nepresiahne 0,5% ročne.
  • (+) Široká diverzifikáciaETF fondy sú košom veľkého počtu stoviek či tisícok akcií, dlhopisov alebo iných aktív.
  • (+) Dobrá likvidita – aktíva obchodované na burze sa vo všeobecnosti vyznačujú dobrou dostupnosťou. Vaše peniaze z investície viete v prípade potreby do pár dni vybrať, nie sú viazané.
  • (+) Oslobodenie od dane – ak držíte cenné papiere obchodované na burze aspoň 1 rok, výnosy z nich sú od dane oslobodené.

Čo môžem od investície očakávať?

Simulácia zo softvéru Monly vychádza z historických dát, ktoré však nie sú zárukou budúcich výnosov. Akciové portfólia z dlhodobého hľadiska predstavujú značný potenciál zhodnotenia nad mieru inflácie. Po prihliadnutí na vývoj v minulých obdobiach je dosiahnuteľné priemerné zhodnotenie akciových ETF portfólií vo výške 6% až 10% ročne.

Realistický scenár predpokladá zhodnotenie akciového portfólia na úrovni 8% ročne. Sporenie po 50€ mesačne na dobu 15 rokov predstavuje celkový vklad za celé obdobie vo výške 10 800 € (biela krivka). Hodnota detského investičného účtu (zelená krivka) je po uplynutí 18 rokov značne vyššia ako vklad. Zloženým úročením sa pri realistickom predpoklade vklad viac ako zdvojnásobí, jeho konečná hodnota je 24 164 €.

Ako sa darilo našim ETF portfóliam?

Najčastejšie nami predávanými investičnými portfóliami za účelom pravidelného dlhodobého sporenia pre deti boli portfólia ETF KlasikETF Dynamik. Obe portfólia sú rýdzo akciové a sú zložené z pasívnych ETF fondov kopírujúcich akcie najvýznamnejších trhov sveta. V tabuľke nižšie si môžete pozrieť, aký výnos v konkrétnom roku dosiahli portfólia v minulosti.

ETF Klasik

ETF Dynamik

Rok

Výnos

2013

+26,8%

+22,7%

2014

+7,8%

+10,3%

2015

+2,4%

+1,7%

2016 +7,9% +7,0%
2017 +17,9% +26,3%
2018 -8,3% -8,2%
2019 +29,2% +29,3%
2020 +10,4% +22,7%
2021 +24,8% +18,5%

Daný článok nie je všeobecným investičným odporúčaním, samotnému zriadeniu investičného účtu pre dieťa predchádza riadna konzultácia klienta s licencovaným finančným sprostredkovateľom. Ako odborníci prihliadame na rizikový profil investora a jeho skúsenosti s investovaním, či jeho osobné preferencie.

Ak máte záujem deťom sporiť, neváhajte nás kontaktovať, služby poskytujeme na celom Slovensku

Chcem sporenie pre dieťa

Facebook Comments