Investičné delikatesy s potenciálnym výnosom 10+ % p.a.

Držať svoje peniaze na bežnom účte je jednou z najväčších finančných chýb, ktoré môžeme v živote spraviť. Obzvlášť ak tak robíme dlhodobo a s celými úsporami. Dobrovoľne si znižujeme hodnotu svojho majetku. Prečo je tomu tak? Odpoveďou je nenápadný požierač kúpyschopnosti peňazí – inflácia.

Základné investičné portfólio

Cieľom každého investora investujúceho na dlhšie časové obdobie by malo byť dosahovane nadinflačného výnosu investície. Je to pomerne ľahko splniteľná úloha, ak si pre tento účel zvolí správne investičné nástroje – akcie, resp. akciové fondy a dodrží aspoň základné investičné pravidlá:

  • 1) Dodržte dostatočne dlhý časový horizont investície – minimálne 10 rokov
  • 2) Investujte do akciových fondov so stovkami či tisíckami akcií namiesto pár úzkoprofilových akciových spoločností – takto svoju investíciu dobre diverzifikujete
  • 3) Voľte dobre likvidné a „ostrieľané“ fondy, také ktoré sa obchodujú na burze a dosahujú vždy nové maximá – ETF fondy
  • 4) Dbajte na čo najnižšiu nákladovosť investície – vyberajte fondy s nízkymi priebežnými poplatkami a daňovými výhodami
  • 5) Pri krátkodobých poklesoch nepanikárte, ale naopak pokiaľ je to možné, tak dokupujte – v časoch poklesu cien tak nakúpite za rovnakú cenu viac podielov fondu

Týmto by ste sa z dlhodobého hľadiska mali dostať váš čistý výnos nad úroveň 7 % p.a. a viac. Čo to znamená v číslach? Napríklad pri sporení 100 € mesačne a celkovom vklade 36 000 € sa za 30 rokov môže na Vašom účte nakumulovať suma zhruba 117 000 €. Z toho je 81 000 € výnos dosiahnutý investovaním.

Doplnkové investičné portfólio

Nemusíte celé svoje investičné portfólio vyskladať len zo široko diverzifikovaných fondov. Môžete si menšiu časť portfólia „okoreniť“ aj o fondy s potenciálne vyšším výnosom. Zvyčajne sú to však fondy aj s vyšším rizikom. Na tomto poli je možné dosahovať výnosy aj 20+ % p.a., ale rovnako je hrozba nenávratných investičných poklesov. Pre investorov s vysokým prahom rizika vyberáme tieto zaujímavé „investičné delikatesy“

1) Blockchain

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF – ako už názvu vyplýva, je to fond založený na technológii blockchain, ktorá predstavuje špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy uchovávajúcej neustále sa rozširujúci počet záznamov. Záznamy sú chránené proti neoprávnenému zásahu tak z vonkajšej strany, ako aj zo strany samotných uzlov siete. Tieto vlastnosti dávajú technológii blockchain širokospektrálne využitie naprieč rôznymi odvetviami počnúc bankovníctvom, telekomunikáciami a IT.

Mnohí nástup blockchainu prirovnávajú k nástupu internetu. Nakoľko aktuálne nie je dostatočné množstvo veľkých spoločností zaoberajúcich sa priamo  blockchainom, fond je tvorený aj spoločnosťami, ktoré majú potenciál tento blockchain využívať. Napríklad v tomto fonde nájdeme aj akcie spoločnosti Tesla.

2) Zelená energia

First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy Index Fund  zahŕňa spoločnosti zaoberajúce sa výrobou, vývojom, distribúciou a inštaláciou nových technológií čistej energie, medzi ktoré patrí solárna fotovoltaika, biopalivá a moderné batérie. S pribúdajúcimi prírodnými katastrofami ako sú tornáda, povodne, požiare bude pochopiteľne narastať tlak na zastavenie globálneho otepľovania a klimatickej krízy.  Práve toto môže byť vodou na mlyn rastu firiem, ktoré sa zaoberajú zelenou energiou.

3) Umelá inteligencia

Aj umelá inteligencia sa hlási o slovo byť hlavnou technológiou budúcnosti. Už dnes je zrejmý obrovský potenciál jej využitia. Kódovanie programov a aplikácii, riadenie dopravných prostriedkov, diagnostika ochorení… Bude to všetko za nás robiť umelá inteligencia?

Amundi Stoxx Global Artificial Intelligence UCITS ETF sa snaží čo najvernejšie replikovať výkonnosť „strategického“ indexu STOXX AI Global Artificial Intelligence ADTV5. Do Indexu sú zaradené len tie spoločnosti, ktoré vlastnia významné duševné vlastníctvo súvisiace s umelou inteligenciou, resp. sú zaradené len ak im bol udelený značný počet patentov súvisiacich s umelou inteligenciou.

 4) Vesmírny priemysel

Odvetvie vesmírneho priemyslu bolo vždy veľkým lákadlom pre investorov. A z tohto dôvodu tam prúdi každoročne stále viac a viac zdrojov. Aj keď v súčasnosti pomerne veľkú pozornosť pútajú komerčné lety do vesmíru, je to práve satelitná technológia, ktorej  do roku 2040 predpovedajú viac ako 50% podiel nárastu na celom vesmírnom odvetví.

Pre tento priemysel vyberáme fond Procure Space ETF (UFO). Fond je tvorený takmer 40-timi spoločnosťami, ktoré vyrábajú výrobky do vesmíru (napríklad nosné rakety) alebo prevádzkujú systémy vo vesmíre (napríklad satelity). Vo fonde však nájdeme aj spoločnosti, ktorých výrobky sa používajú len na povrchu Zeme. Vesmír však musí hrať v ich používaní zásadnú úlohu (napríklad hodinky s GPS).

5) Biotechnológie a genetické inžinierstvo

Kto by  si nechcel predĺžiť život v zdraví? Pre oblasť biotechnológií sme zvolili fond iShares Nasdaq Biotechnology ETF. Najväčšie zastúpenie majú aktuálne „pandemické“ spoločnosti Moderna a Biontech. Fond je tvorený viac ako 270-timi spoločnosťami zameranými na rôzne oblasti ľudského zdravia, genetické inžinierstvo a pod.

Dnes vyberáme týchto 5 investičných chuťoviek s potenciálom dosahovať nadpriemerný výnos v najbližších dekádach. Ak vám vysoká volatilita investície nerobí vrásky na čele, možno práve tieto fondy sú správnou voľbou pre vás. 🙂


Chcete participovať na výkonnosti finančných trhov a zhodnocovať vaše úspory dlhodobo a efektívne?

PORADIŤ SA O INVESTOVANÍ

Facebook Comments