Koronavírus ženie akciové trhy nadol – čo robiť ak investujem?

Investovanie je systematický a dlhodobý proces, keď sa investor vzdáva časti svojich voľných prostriedkov s cieľom zhodnocovať ich a v budúcnosti za ne zinkasovať výnos.

Investovanie je účinné len vtedy, ak sa riadi istými pravidlami. Zasielanie mesačného vkladu so železnou pravidelnosťou je v prípade recesie a krízy jedinou zárukou dosiahnutia budúceho želaného cieľa v investovaní.

Pri dlhom investičnom horizonte sa recesiám a krízam, žiaľ, nevyhneme. Trhy sa pozviechali z hypotekárnej krízy z roku 2008 a aktuálne ich čaká veľká pasovačka s koronavírusom. Paralyzovaná ekonomika, zatvorené hranice, rušenie medzištátnych letov a nemocničný personál v plnom nasadení. Toto je, žiaľ, scenár najbližších mesiacov.

Pri slove „kríza“ sa investori asi málokedy zamýšľajú nad tým, že sa to priamo týka ľudí a ich životov. Spomalenie toku peňazí v ekonomike zákonite vedie k nižším tržbám firiem, tie nie sú schopné zaplatiť svojich zamestnancov a tí zase nemôžu nakupovať v takom rozsahu ako predtým. Začína sa  negatívna spotrebiteľská špirála…

Spomalenie ekonomiky však netrvá večne a pominie vtedy, keď pominie problém, ktorý ho spôsobuje. Ak sa podarí vyriešiť spúšťač recesie – koronavírus, tak sa  ekonomika zákonite opäť pozviecha a dosiahne pôvodný stav.

Nedovolím si predpovedať, kedy k tomu dôjde ani akú výraznú jazvu to v ekonomike zanechá.  Jedno však viem. Pršať nebude večne a po daždi VŽDY vyjde slnko! 🙂 A aj ja sa ako investor chcem spolupodieľať na tomto ekonomickom raste. Chcem totiž nakupovať akcie lacno a predávať ich draho, to je základné pravidlo úspešného investovania.


Odkaz pre klientov a potenciálnych klientov – vhodné príležitosti na investovanie

Každá kríza prináša príležitosti a ani teraz to nebude inak. Svojim klientom neodporúčam zasahovať do sporení, ktoré budú trvať ešte veľmi dlho a nasporená suma je ešte pomerne nízka voči ich budúcim vkladom. Tzn. každý nákup ešte spôsobuje priemerovanie nákupnej ceny (nákladové priemerovanie – cost averaging). Naopak, ak je to možné a situácia to dovoľuje, navýšte svoj pravidelný mesačný vklad.

(Pozn.: Pripomínam, že tých klientov, ktorí už teraz majú nasporenú podstatnú sumu, som už kontaktoval a zabezpečil im náležitý servis.)

Lepšiu príležitosť na investovanie nasledujúcich 10 rokov nečakajte

Ak ste uvažovali, že začnete sporiť – či už deťom, na splatenie hypotéky, či sebe na dôchodok,… tak neváhajte. Sporenie viem uzatvoriť aj diaľkovo elektronicky bez nutnosti osobného kontaktu. Za počítačom rúško nie je potrebné. 🙂

Neoplatí sa vyčkávať, pretože dno akciových trhov nikdy netrafíme a riziko, že zmeškáte dobrý nákup je oveľa vyššie. Svoje pravidelné mesačné investície môžete realizovať napríklad do ETF fondov týchto akciových trhov:

Nemecký trhový akciový index DAX – vývoj ceny od roku 2011 (stav k 16.3.2020)

 

Americký trhový akciový index S&P 500 – vývoj ceny od roku 2011 (stav k 16.3.2020)

Facebook Comments