Porovnanie stavebných sporení pre dieťa

Ak vám bocian zoslal do rodiny prírastok, tak pravdepodobne rozmýšľate nad tým, ako dieťatku nasporíte. Ako konzervatívny sporiteľ je pre vás investovanie do podielových fondov veľká neznáma a preto sa rozhodnete ísť klasickou, dobre známou a vyšľapanou cestou – cez stavebné sporenie.

Na trhu existujú tri stavebné sporiteľne, ktoré ponúkajú celé spektrum taríf stavebných sporení ako pre neplnoleté deti, tak aj pre dospelých. Nie je nič lepšie ako si pred samotným sporením realizovať prieskum trhu a zorientovať sa v ponukách stavebných sporiteľní. Jednou z najlepších detských taríf na trhu podporených akciovou kampaňou je v súčasnosti (platí k 31.08.2017) stavebné sporenie Krôčik a tiež nezaostáva ani stavebné sporenie Profit Mini od nemenovaných stavebných sporiteľní.

Plná štátna prémia

Stále platia, už zabehnuté pravidlá pre získanie štátnej prémie vo výške 5% z ročných vkladov. V roku 2017 je štátna prémia max. 66,39 €. Aby vám túto čiastku niekedy začiatkom roka 2018 stavebná sporiteľňa pripísala, je potrebné za celý rok 2017 do sporiteľne zaslať úhrn vkladov aspoň 1 327,80 €. Štátna prémia sa udeľuje iba na jednú zmluvu stavebného sporenia resp.  jedna osoba ju môže získať len raz. Identifikátorom je rodné číslo. Moje odporúčanie je, aby ste do sporiteľne neposielali viac, ako je suma potrebná pre získanie plnej štátnej prémie.

Porovnanie stavebných sporení pre dieťa

V súčasnosti na stavebnom sporení pre dieťa bežia akcie pre tarify Krôčik a Profit Mini. Každá z taríf má stanovené svoje podmienky a celkom zaujímavé sú aj benefity. Vzhľadom na počet stavebných sporiteľní a obľúbenosť tohto typu sporenia je na trhu veľký konkurenčný boj o klientov. Sporiteľne sa predbiehajú v tom, ktorá ponúkne svojim klientom lepšie benefity a nižšie poplatky. Čo je z pohľadu potenciálneho sporiteľa aj dobre.

Krôčik Profit MINI
úroková sadzba: 1% p.a. 0,5% p.a.
úroková bonifikácia: 0,5% p.a.
poplatok z cieľovej sumy: 12€ pri CS 12 000€ 17,5€ bez ohľadu na výšku CS
(už po zľave)
ročný poplatok za vedenie zmluvy:  18 € (možnosť 50% zľavy) 16 €

Stavebné sporenie Krôčik

Úroková sadzba tohto stavebného sporenia pre deti je 1%. p.a.. Pri vkladových produktoch nesmieme zabúdať, že úrok podlieha zdaneniu a teda čistý úrok je 0,81%. Túto úrokovú sadzbu získate na prvých 6 rokov sporenia, neskôr sa zníži na 0,125%. Po šiestich rokoch môžte prostriedky stavebného sporenia vybrať a použiť ich na akýkoľvek účel, preto si so znížením sadzby po 6-tich rokoch aktívneho sporenia veľmi hlavu nelámte. Schválne som vybral tarifu s veľmi príjemným poplatkom 12€ pri nastavení cieľovej sumy 12 000 eur. Tento bonusový a relatívne lacný poplatok je ako ináč podmienený spôsobom sporenia. Každoročne je potrebne dieťaťu na účet stavebného sporenia vložiť aspoň 300 eur, ináč sa s 12 eurovým poplatkom môžte rovno rozlúčiť.

Príjemným prekvapením stavebnej sporiteľne je balík poistenia, ktorý dostanete k stavebnému sporeniu Krôčik na 6 rokov automaticky:

  • poistenie trvalých následkov úrazu dieťaťa až do výšky 3 500 €
  • poistenie zákonného zástupcu dieťaťa pre prípad úmrtia – dosporíme až 1 327,80 €/ročne (platí pre rok 2017)

Ročný administratívny poplatok za vedenie zmluvy je 18 eur, ale pri aktívnej zmluve jedného z rodičov je možnosť získať 50% zľavu.

Stavebné sporenie Profit MINI

Tu je hrubá úroková sadzba 1% podmienená poslušným sporením, resp. zmluvu nesmiete počas prvých 6 rokoch rušiť alebo meniť, ináč sa úrokovej bonifikácie 0,5% budete dožadovať márne. Momentálne majú sprostredkovatelia tejto tarify možnosť pre svojich klientov dojednať 50% zľavu z poplatku za zriadenie stavebného sporenia. Bez ohľadu na výšku cieľovej sumy je poplatok za zriadenie fixných 17,5 eur. Preto mi tarifa Profit MINI padla do oka.

Záver:

Na trhu je nespočetne možností, ako sa dá dieťaťu efektívne sporiť. Stavebné sporenie je možnosť, po ktorej siahnu predovšetkým rodičia, ktorí nie sú ochotní experimentovať a hľadať nové (najmä investičné) spôsoby zhodnocovania úspor. Ideálne je si pred každým rozhodnutím kde a ako dieťaťu sporiť, vypracovať porovnanie ponúk a kalkulácie.

 

Facebook Comments

Súvisiace služby