V týchto sprostredkovateľských firmách nemá zmysel robiť finančného poradcu

Janko sa ráno zobudí, vykročí z postele tou správnou nohou, dá si rannú kávičku a pri nej si povie, že chce byť úspešným finančným poradcom – podnikateľom. Nájde si zoznam sprostredkovateľských firiem, u ktorých by mohol toto ťažké no zároveň ušľachtilé remeslo vykonávať, a ako správny budúci poradca-podnikateľ si porovná ich kariérne podmienky.

Z množstva firiem si logicky vyberie tú, ktorá mu poskytne najlepšiu technologickú a odbornú podporu pri čo najústretovejšej kariére. Stane sa akýmsi ekonomickým poradcom sám sebe a to ešte predtým, ako začne o financiách radiť iným.

V ideálnom vesmíre by len na Slovensku bolo zhruba 20 000 Jankov a všetci do jedného by pracovali v sprostredkovateľskej firme, ktorá ponúka najlepší „pomer cena/výkon.“ Ideálny vesmír žiaľ neexistuje.

Typický príbeh finančného poradcu

A teraz poďme na klasickú verziu Janka, v ktorom sa nájde vyše 90 % finančných poradcov na Slovensku.

Janko sa ráno zobudí, z postele vstane tou istou nohou ako vždy, ale nedá si kávu doma. Dá si ju v kaviarni, pretože ho tam pozval jeho spolužiak zo základnej školy, s ktorým sa nevideli dlhé roky.

Spolužiak mu vnúkne myšlienku, že chce byť finančným poradcom, a to zhodou okolností presne v tej istej firme kde robí aj on. Celý proces s porovnávaním kariér, firemných benefitov, technologického či odborného supportu sa úplne preskočí a začína fáza:

  • hľadania maturitného obleku
  • úmorných motivačných školení – rozumej „fáza vymývania mozgu“
  • budovania odvahy a sebavedomia – samozrejme podporené motivačnými školeniami
  • predajných rýchlokurzov
  • bezhlavých telefonátov v snahe nájsť čo najviac Jankov – či už ako kolegov alebo ako potenciálnych kupcov finančných produktov
  • „dealovania“ tých produktov, ktoré síce nevyriešia potreby zákazníkov, ale za to je z nich najvyššia provízia – i keď v najmenej štedrej kariére

V lepšom prípade tieto fázy netrvajú príliš dlho, obzvlášť vtedy, ak Janko dostatočne dobre chápe súvislosti a začne u neho prevažovať tá racionálnejšia polovica mozgu.

Niekedy však prejdú mesiace, roky, desaťročia, večnosť… kým si Janko nájde čas, aby sa poriadne zamyslel nad tým, či toho finančného poradcu nemohol vykonávať niekde inde, a či by predsa len tie jeho služby neboli kvalitnejšie, odbornejšie a lepšie…

A najmä či by v inej firme a inej kariére nebol jeho zisk väčší. Prípadne aj rovnaký ale s menej odpracovanými hodinami, aby sa mohol viac venovať svojej rodine.

Zhodí klapky z očí, začne sa stretávať s ľuďmi z iných maklérskych domov, urobí si porovnanie kariér:

Porovnanie kariér dvoch rôznych sprostredkovateľských firiem

Ak aj ty pracuješ ako finančný poradca, tak si možno našiel v príbehu o Jankovi práve seba. Nikdy nie je neskoro nad tým zamyslieť sa a zhodnotiť veci objektívne – tou racionálnejšou polovicou mozgu. Ideálny vesmír neexistuje, no podmienky tvojho podnikania však môžu byť ideálnejšie ako sú práve teraz. 😉

S ktorou sprostredkovateľskou firmou ako finančný poradca spolupracuješ a prečo?

NAPÍŠ MI

Facebook Comments