Končí vám čoskoro fixácia hypotéky? Čo by ste mali urobiť?

Mnohí z nás sa v týchto dňoch rozhodujeme, čo spraviť s prebiehajúcou fixáciou na hypotéke. Rozhodujeme sa tiež, či počkať na lacnejšie hypotéky a kupovať nehnuteľnosť neskôr alebo riešiť to už teraz. Skúsme sa na to pozrieť z viacerých strán.

Úrokové sadzby pôjdu tento rok nahor

Dnes už v médiách ťažko nájdeme akýkoľvek priaznivý výrok ohľadne najbližšieho vývoja úrokových sadzieb. Práve naopak. Asi najlepšie súčasný stav vystihuje nasledovné vyjadrenie:

„Náznaky obratu vo vývoji inflácie sú dobrou správou pre celú ekonomiku, pre domácnosti. Nič to však nemení na nastavenom kurze Európskej centrálnej banky pokračovať v nasledujúcich mesiacoch s postupným zvyšovaním úrokových sadzieb.“
Zdroj: Analytici ÚMS, Frankfurtské hárky – januárové vydanie

Cena za požičanie peňazí sa pri najobľúbenejších fixáciách vyšplhala zhruba na úroveň okolo 4% p.a. Na trhu je zopár výnimiek, kde sa vieme dostať o niečo nižšie.

Aktuálny prehľad úrokových sadzieb (bez poistenia k úveru) vo vybraných bankách
Banka Fixácia 3r. Fixácia 5r.
SLSP 3,99% p.a. 4,09% p.a.
VÚB 4,29% p.a. 4,39% p.a.
ČSOB 3,85% p.a. 3,95% p.a.
Tatra banka 3,89% p.a. 3,99% p.a.
Prima banka 3,20% p.a. 3,60% p.a.
UniCredit bank 4,09% p.a. 4,19% p.a.
mBank 4,54% p.a. 4,34% p.a.
365 bank 3,85% p.a. 4,05% p.a.

Nedávno sme tu mali sadzby okolo 1% a menej. Ako sme sa tak rýchlo dostali k tak vysokým číslam? Hlavným dôvodom je navyšovanie základnej úrokovej sadzby Európskou centrálnou bankou. Celkové navýšenie od júla 2022 predstavuje 2,5%.

V tabuľke nižšie môžeme vidieť reakciu na zvyšovanie od dvoch najväčších bank na Slovensku, a to Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Všeobecnej úverovej banky (VÚB).

Dátum
rozhodnutia
Základná
úroková sadzba
Navýšenie
zákl. úr. sadzby ECB
Úroková sadzba
SLSP FIX 5r.
Úroková sadzba
VÚB FIX 5r.
júl 2022 0% p.a. + 0,5 2,89% p.a. 3,19% p.a.
sep 2022 1,25% p.a. + 0,75 3,69% p.a. 3,89% p.a.
okt 2022 2% p.a. + 0,75 3,69% p.a. 3,89% p.a.
dec 2022 2,5% p.a. + 0,5 4,09% p.a. 4,19% p.a.

Z tabuľky je zrejmé, že najväčší nárast úrokových sadzieb v bankách na Slovensku  prebehol ešte pred samotným zvyšovaním sadzby v Európskej centrálnej banke. Následne banky reagovali miernejším zvýšením takmer pri každom ďalšom zvyšovaní v ECB. Najbližšie zasadnutia budú vo februári a v marci. Vzhľadom k avizovanému zvyšovaniu sadzieb v ECB, sadzby v bankách na Slovensku sa tento rok pokojne môžu zvýšiť o 0,5-1% na zhruba 5%.

Nakoľko cieľ centrálnych bankárov je mať základnú úrokovú sadzbu 2%, ďalšie roky viacero analytikov predpokladá pokles sadzieb na úroveň 3-4%, kde by sa mali na nejaký čas usadiť. Práve toto je totiž pásmo sadzieb, ktoré je z dlhodobého hľadiska najviac priaznivé na ekonomiku. Čím budú externé vplyvy výraznejšie, tým viac (smerom dole aj hore) v budúcnosti pôjdeme od úrovne sadzieb 3-4%

Preplatenie úveru

Ako vyplýva z nižšie uvedenej tabuľky, pri vyšších úrokových sadzbách výrazne narastie aj celkové preplatenie banke. Dôležitým parametrom je celková splatnosť úveru.

Celkové preplatenie na úrokoch pri rozdielnych sadzbách a rozdielnych splatnostiach úverov
Úroková sadzba Zaplatím banke
na úrokoch za 20 r.
Zaplatím banke
na úrokoch za 30 r.
1%  p.a. 10% z výšky úveru 16% z výšky úveru
2%  p.a. 21% z výšky úveru 33% z výšky úveru
3%  p.a. 33% z výšky úveru 52% z výšky úveru
4%  p.a. 45% z výšky úveru 72% z výšky úveru
5%  p.a. 58% z výšky úveru 93% z výšky úveru

Z toho dôvodu odporúčam nastaviť stratégiu na predčasné splatenie hypotéky cez sporenie a mimoriadne splátky.

Výška splátok

Pred výročím fixácie banka posiela každému klientovi list. Ako prvé každého zaujme nárast mesačnej splátky úveru. Máte predstavu o koľko by sa vám mohla navýšiť splátka?

Ak vám v najbližšom období končí fixácia, odporúčam sa čo najskôr začať na toto zvýšenie pripravovať. Je vhodné si namodelovať scenár o koľko sa zvýšia mesačné splátky, aby ste mali cca predstavu zvýšenej záťaže pre rodinný rozpočet.  Určite odporúčam aj posúdiť (priebežne posudzovať) úver ako taký, či nie je v danom čase výhodnejšia alternatíva ako čakať na výročie fixácie.

Končí vám fixácia hypotéky? Čo by ste mali urobiť?

Na Slovensku existujú banky, ktoré umožňujú predschválenie úveru s dnešnou úrokovou sadzbou ak k samotnému čerpaniu úveru dôjde v priebehu najbližších 6 resp. 12 mesiacov. Takto si v čase rastu úrokových sadzieb môžete dojednať lepšie podmienky úveru čerpaného v budúcnosti. Ak vám fixácia hypotéky končí do 12 mesiacov od dnes, kontaktujte nás.

Potrebujete poradiť s hypotékou? Riešime hypotéky na celom Slovensku.

POTREBUJEM PORADIŤ

Facebook Comments