Odklad splátok hypotéky v roku 2021 už nie je dobrý nápad!

Ak ste doposiaľ odklad splátok nevyužili, v roku 2021 s tým (ak naozaj nemusíte) už radšej ani nezačínajte. Banky majú v novom roku 2021 už „rozviazané ruky“ a odklad splátky môžu zaznačiť do úverového registra ako zápis o nezvládaní riadneho splácania úveru. Tento negatívny zápis v registri môže pre vás v praxi znamenať ďalšie komplikácie:

  • (-) zhoršenie parametrov úveru po skončení obdobia fixácie – banka pravdepodobne aplikuje rizikovú prirážku na úrokovú sadzbu a splátka úveru teda vzrastie
  • (-) horšie podmienky pri žiadaní o nový úver – nová banka sa na vás môže pozerať ako na rizikovú skupinu klientov a môže úver zamietnuť alebo poskytnúť s nadmerne vysokou sadzbou
  • (-) horšie podmienky pri prenose úveru do inej banky (refinancovaní) – na základe zápisu v úverovom registri môže dôjsť k sprísneniu podmienok alebo zamietnutiu žiadosti

TIP: Odporúčame, aby odklad splátok ľudia využili len vtedy, ak ho naozaj potrebujú. Avšak ak majú so splácaním úverov problémy, mali by ho využiť, lebo je lepšie mať v úverovom registri záznam o odklade splátok ako o nesplácaní.

Zároveň kto čaká, že by mal mať so splácaním hypotéky problémy, mal by banku kontaktovať už vopred a pokúsiť sa dohodnúť individuálne podmienky. Je to vždy lepšie ako s bankou vôbec nekomunikovať.


Sprísnenie podmienok pri nových úveroch od roku 2021

Kým proces refinancovania je relatívne jednoduchý a zvládnete ho vo väčšine prípadov aj bez dokladovania príjmu, proces získania novej hypotéky je pre mnohých čoraz ťažší. Čoraz viac sa totiž skúma segment a dĺžka zamestnania. Najmä zamestnanie na doba určitú je v mnohých finančných inštitúciách problém – zamestnanci s dobou určitou bývajú často prví „na rane“ ak sa firma rozhodne prepúšťať počas pandémie.

Aj z toho dôvodu, od 1.1. 2021 už nie je možné pri krátkom trvaní zamestnania (resp. doby určitej) riešiť dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti cez stavebnú sporiteľňu.

Atraktívnych ponúk je na trhu začiatkom roka 2021 zatiaľ dostatok

Prima banka v extrémne nízkej úrokovej sadzbe nepoľavuje. Klienti majú naďalej možnosť získať sadzbu 0,4% pri fixácii na 40 mesiacov alebo aj 1,0% na 7 rokov a to ako pri nových tak aj refinančných úveroch. Bez skrytých podmienok. Koniec kampane banky je ohlásený na 4.4.2021, možno sa dovtedy dočkáme aj konca lockdownu. 🙂

Máte výročie fixácie v roku 2021? Pravdepodobne vás zaujme ponuka ČSOB banky. Tá vráti klientom 1-3 splátky úveru. Klienti teda môžu získať zaujímavý benefit vo výške 500€ až 1500€. Áno, ponuka ČSOB je odvážne predĺžená na takmer celý rok 2021. Stačí zadať žiadosť o refinancovanie z inej banky do 30.6.2021 a vyčerpať úver na výročie fixácie do 30.11.2021. Následne banka poskytne za odmenu benefit vrátenia 1-3 splátok vo výške 500€-1500€ v závislosti od výšky úveru.

Naopak, kto by chcel využiť zaujímavé ponuky od OTP banky (napr. fix 7r. za 0,99%) alebo mBank (napr. fix 5r. za 0,74% s najflexibilnejším splácaním úveru) treba sa poponáhľať. Kampaň predbežne platí len do konca januára 2021.

Facebook Comments