Tipy ako efektívne refinancovať úver

Zobrali ste si nevýhodný úver alebo máte viacero pôžičiek, v ktorých strácate prehľad? Správnym riešením je refinancovanie úveru. Ako to spraviť efektívne a hlavne šetrne pre vaše financie? Máme na to niekoľko tipov!

Čo znamená refinancovanie úveru?

Na začiatok, by sme si mali priblížiť, čo to vôbec refinancovanie úveru znamená. Jednoducho povedané, svoj úver si prenesiete do novej banky a získate pritom nové, zvyčajne výhodnejšie, podmienky splácania. Banka ku ktorej ste prešli, spočíta a následne vyplatí všetky vaše záväzky. Tento produkt je výhodný pre obe strany, banka jednoducho získa nového klienta od konkurencie a klient, získa nižší úrok. Pamätajte, že sa celý proces oplatí len vtedy, ak k celkovým nákladom hypotéky v pôvodnej banke, pripočítate aj náklady a poplatky súvisiace s refinancovaním. Refinancovanie úverov sa vzťahuje na bankové úvery a pôžičky, úvery nebankových, leasingových spoločností, na povolené prečerpanie a kreditné karty. Výhodou refinancovania úveru je jednoznačne zníženie úrokovej sadzby, mesačnej splátky úveru alebo skrátenie času splácania a úprava fixácie. Výhodou je, že to môžete spraviť kedykoľvek a jednoducho.

Nemusíte hneď odchádzať do novej banky

Ak chcete ostať v pôvodnej banke, požiadajte o prehodnotenie aktuálnej úrokovej sadzby. Banky sú v týchto prípadoch ústretové a vedia klientovi vyhovieť, pretože chcú zamedziť odchodu ku konkurencií. Pre svojich verných klientov, ponúkajú rôzne iné výhody a benefity.

Všetko na jednom mieste

Jeden z ďalších tipov, je zlúčiť viacero úverov do jedného, tým sa splácanie stane priehľadnejšie a jednoduchšie. V prípade, že máte okrem úveru aj hypotéku, výhodnou možnosťou je ich refinancovať spoločne. Získate tým lepšie podmienky, nižšiu sadzbu a aj splátky. Nemusíte tak mať prehľad o rôznych dátumoch splatnosti a byť v strese, všetko sa zlúči do jednej. Tento proces, nájdete ako produkt s názvom konsolidácia úveru.

Na čo si treba dať pozor?

Treba však upozorniť na to, že sa za výhodnou úrokovou sadzbou, môžu skrývať ďalšie produkty, ktoré by ste museli využívať na mesačnej báze. Ide napríklad o rôzne poistenia, kreditnú kartu alebo využívanie bežného účtu. V prípade ich zrušenia, má banka  nárok na zvýšenie úrokovej sadzby.

Jedna z ďalších nástrah pre náš rozpočet pri refinancovaní úveru, sú poplatky. S presunom do inej banky sú spojené náklady, ako poplatok za predčasné splatenie, za znalecký posudok, za návrh na vklad do katastra a rôzne iné. Ak banka poplatok za vklad do katastra neprepláca, je možnosť si ho znížiť až o polovicu, ak na  stránke katastra, dopredu vyplníte príslušný dokument.

Informatívny výpočet výšky sadzby a úroku, viete zistiť pomocou online úverovej kalkulačky. Okrem toho, ak sa vám nechce chodiť po bankách, proces refinancovania úveru vyriešite aj online z domu.

Pre viac informácií o refinancovaní úveru, navštívte túto webovú stránku.

Facebook Comments